Zamknij

Na Ziemi istnieje kosmiczny naród. Ma ponad milion obywateli

18.10.2021 11:43
Kosmos
fot. Shutterstock

Asgardia, znana również jako pierwszy kosmiczny naród, to mikronacja posiadająca własną satelitę - Kosmiczne Królestwo Asgardii. Coraz więcej osób pragnie do niej przystąpić - ma już 1 075 770 obywateli.

Asgardczycy są narodem istniejącym dopiero od kilku lat, jednak osób zainteresowanych przyłączeniem się do nich nie brakuje. Niektórzy robią to z nudów, inni z ciekawości, ale są też i tacy, którzy uważają bycie Asgardczykiem za swoisty manifest. Sprawdźcie, co to oznacza.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Asgardia - pierwszy kosmiczny naród

Skąd wzięła się Asgardia? Jej powstanie proklamowano w 2017 roku, kiedy to wystrzelono na orbitę satelitę wielkości tostera i uznano, że odtąd stanowi ona terytorium państwa. Można uznawać to za żart, jednak zdecydowanie posiada on swoją głębię - mowa bowiem o państwie ponad narodami, religiami i wszelkiego typu podziałami istniejącymi na Ziemi. Nazwa "Asgardia" wywodzi się z nordyckiej mitologii i nawiązuje do legendy o "mieście na niebie", które powstało, gdy ludzkości udało się opuścić Ziemię.

Utopijna wizja Asgardczyków i konsekwentne proklamowanie idei pokoju są odpowiedzią na "nieludzkie" warunki panujące na naszej planecie. Mówiąc najprościej, do Asgardii w pierwszej kolejności przystępują ci, którzy chcieliby uciec. Obywatelami kosmosu pragną zostać mieszkańcy państw, w których przez wzgląd na swoją odmienność są nieustannie prześladowani, a więc m.in. ofiary rasizmu, homofobii czy religijnego fanatyzmu.

Asgardia jest narodem otwartym - może do niego przystąpić każdy. W momencie jego założenia pośród Asgardczyków przeważali mieszkańcy Chin i Turcji. Ktokolwiek zdecyduje się zostać obywatelem Asgardii, jest zobowiązany do stosowania się do panującego tam prawa. Jak czytamy w Deklaracji Jedności:

Wszyscy obywatele Asgardii są równi, bez względu na ich ziemski kraj pochodzenia, zamieszkanie, obywatelstwo, rasę, narodowość, płeć, język i sytuację finansową.

Naród posiada własną konstytucję, walutę i technologię. Projekt finansuje urodzony w Azerbejdżanie naukowiec i filantrop, Igor Aszurbejli. W ziemskich warunkach nie udało się jeszcze uzyskać statusu państwa, bowiem ONZ w świetle prawa nie ma możliwości nadać nikomu suwerenności w kosmosie. Mimo to Asgardia cały czas rośnie w siłę. W 2021 roku posiada ponad milion obywateli.

Asgardia posiada już pierwszy milion obywateli

W chwili, w której powstaje ten tekst, na Ziemi mieszka już 1 075 770 Asgardczyków. Pierwszy kosmiczny naród zachęca każdego do przyłączenia się na swojej stronie internetowej. Członkostwo w Asgardii jest bezpłatne, nie ma też żadnych podchwytliwych kruczków prawnych; jedynym, co trzeba posiadać, by stać się obywatelem kosmosu, jest marzenie o równości i jedności. To właśnie stanowi treść narodowego hymnu, w którym pojawia się wizja zjednoczenia państw w pokoju, tolerancji i harmonii.

Macie ochotę dołączyć?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?