Zamknij

Borowik szlachetny - szukaj go w lesie jeśli chcesz być zdrowy!

09.05.2018
Aktualizacja: 27.08.2019 15:46

Prawdziwek, czyli borowik szlachetny to jeden z ulubionych okazów grzybiarzy. Oprócz walorów smakowych (jest bardzo smaczny) borowik szlachetny jest bogatym źródłem m.in. białka, żelaza, potasu, a także innych składników mineralnych i witamin. Koniecznie sprawdź, gdzie można znaleźć borowika szlachetnego.

Borowik szlachetny występowanie
fot. shutterstock

Prawdziwek to potoczna nazwa borowika szlachetnego. Jest to grzyb, który zajmuje pierwsze miejsce pod względem obfitości w wartości odżywcze. Borowik szlachetny jest cenny źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Prawdziwka szlachetnego możemy znaleźć na terenie całego kraju, ale niestety bardzo łatwo go pomylić z innymi, niejadalnymi grzybami.

Prawdziwek (borowik szlachetny) - występowanie grzybów

Prawdziwka w lasach znajdziemy od czerwca do listopada, czasami nawet do grudnia (jeżeli miesiąc jest bardzo ciepły). Występuje on we wszystkich rodzajach lasu (liściasty, iglasty, mieszany). Najczęściej borowika szlachetnego można spotkać pod sosnami, bukami, świerkami.

Borowik szlachetny rośnie zazwyczaj pojedynczo, chociaż zdarza się, że można znaleźć go w grupie.

Prawdziwek (borowik szlachetny) - wygląd

 • Trzon - liczy od 5 do 25 centymetrów długości, a grubości do 3 centymetrów. Kolor trzonu może być biały, szarobiaławy, piaskowy. Młode okazy mają trzon pękaty, mocno osadzony w ziemi, z czasem dojrzewania wydłuża się i nabiera kształtu maczugowatego. Trzon borowika szlachetnego ma też charakterystyczną siateczkę koloru białego lub jasnobrązowego, która jest mocno widoczna na górze trzonu.
 • Kapelusz - jego średnica może mieć nawet 25 centymetrów. U młodych okazów prawdziwka kapelusz jest koloru białego, później piaskowego. Dojrzały borowik szlachetny kolor kapelusza ma brązowy (jasny lub ciemny). U młodych prawdziwków kształt kapelusza jest gładki, półkulisty, następnie wypukły. Stare borowiki szlachetne są rozpostarte. Powierzchnia u młodych okazów jest matowa, czasami bywa pomarszczona, a u starszych osobników jest lepka i gładka.
 • Miąższ - zazwyczaj jest koloru białego, bardzo rzadko piaskowego lub kremowego. Młode prawdziwki maja miąższ twardy, starsze już gąbczaste. Po pokrojeniu lub złamaniu, miąższ nie zmienia koloru. Smak borowika szlachetnego przypomina smak orzechów, zapach jest przyjemny.
 • Rurki - rurki mają do 3 centymetrów i łatwo się oddzielają od miąższu kapelusza. Są koloru białego, czasami kremowego u młodych okazów, stare prawdziwki mają rurki koloru żółtooliwkowego, oliwkowozielonego lub żółtozielonego.

Prawdziwek (borowik szlachetny), a goryczek żółciowy (grzyb szatan)

Borowika szlachetnego bardzo łatwo pomylić z goryczakiem żółciowym, potocznie nazywanym szatanem, który jest grzybem niejadalnym. Jeśli nie masz pewności, co rodzaju grzyba najlepiej jeśli zostawisz go w lesie lub udasz się ze swoimi zbiorami do najbliższej Stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której specjaliści udzielą Ci darmowych porad dotyczących grzybów.

Pamiętaj, że goryczek żółciowy ma bardzo specyficzny gorzki smak. Jeśli koniuszkiem języka dotkniesz szatana (grzyba) i poczujesz gorzki smak to znak, że jest to grzyb niejadalny i należy go zostawić w lesie.

Goryczek żółciowy nie jest grzybem trującym tylko niejadalnym, jednak jego spożycie może powodować problemy żołądkowo jelitowe (ból brzucha, wymioty, biegunka, nudności). Jeśli po spożyciu grzybów zauważasz, czujesz niepojące symptomy udaj się do lekarza lub szpitala. Zatrucia grzybami wymagają hospitalizacji.

Borowik szlachetny jest też często mylony z innymi grzybami, są to m.in. borowik ciemnobrązowy, borowik usiatkowany, borowik sosnowy.

Prawdziwek (borowik szlachetny) - wartości odżywcze

Borowiki szlachetne są bogatym źródłem:

 • magnezu,
 • żelaza,
 • fosforu,
 • potasu,
 • białka,
 • witaminy B2,
 • witaminy B3,
 • witaminy C.

Dodatkowo borowiki szlachetne mają wysoką zawartość wody, co powoduje niską zawartość energetyczną i jest też źródłem zdrowych tłuszczy. Pamiętaj, że borowiki szlachetne i inne grzyby bardzo dobrze wchłaniają pyłki i zanieczyszczenia, dlatego grzyby powinny być zbierane z dala od ruchliwym ulic i okolic przemysłowych.

Prawdziwek (borowik szlachetny) - przepisy

Prawdziwki ze względu na swoje walory smakowe i wartości odżywcze znajdują szerokie zastosowanie kulinarne. Borowiki szlachetne są suszone, dodawane do sałatek, zup, sosów, farszów, jako dodatki do różnych rodzajów mięsa, a także są marynowane w zalewie octowej. W Polsce z borowików najczęściej robi się zupę, farsz do pierogów lub dodaje się je do bigosu.

Zupa (krem) z borowików szlachetnych

Potrzebujesz:
 • kilogram świeżych borowików (mogą być też mrożone),
 • 1,5 litra bulionu warzywnego,
 • 2 ząbki czosnku,
 • 2 cebule,
 • łyżka masła,
 • natka pietruszki,
 • śmietana 30 %,
 • szczypta soli i pierzu.
Przygotowanie:
 1. Nałóż masło na patelnie i czeka aż się rozpuści.
 2. Pokrojone w kostki borowiki dodaj razem z cebulą na patelnie.
 3. Smaż borowiki aż uzyskają kolor złoty.
 4. Do grzybów i cebuli wlej bulion warzywny.
 5. Dodaj czosnek i natkę pietruszki.
 6. Dodaj śmietanę i gotuj jeszcze przez kilka minut.
 7. Wszystko zmiksuj.

Zupę (krem) z borowików możesz podawać razem z grzankami lub np. jarmużem - wszystko zależy do Twoich preferencji kulinarnych.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

 

Autor: Sylwia Bagińska