Zamknij

Muszki owocówki – w jaki sposób pozbyć się ich z kuchni?

09.05.2019
Aktualizacja: 09.05.2019 12:47

Muszka owocówka to niewielkich rozmiarów owad, który pojawia się w naszych kuchniach i osiada na owocach. W jaki sposób się ich pozbyć?

Zgniłe jabłka
fot. Shutterstock

Muszka owocówka ma niewiele ponad 2 mm, ale najczęściej występuje w większych koloniach. Ich pojawienie się w naszej kuchni bywa uciążliwe. Muszki osiadają na owocach i trudno się od nich odpędzić.

Muszki owocówki nie są zaliczane do szkodników, ale skutecznie nawiedzają nasze kuchnie.

Jak sobie z nimi poradzić? Czy istnieją jakieś domowe sposoby, dzięki którym nieproszeni goście przestaną się pojawiać w naszych kuchniach i jadalniach? Sprawdziliśmy!

Sposób na muszki owocówki

Przede wszystkim warto zrozumieć, gdzie muszki owocówki się pojawiają i co sprawia, że tak bardzo ciągnie je do owoców. Muszki owocówki można spotkać w pobliżu drzew owocowych, fermentujących owoców a nawet konfitur, dżemów, piw, win i octu!

Muszka owocówka żywi się drożdżami żyjącymi na gnijących owocach, stąd ich obecność w pobliżu kilkudniowych owoców. Muszki owocówki składają w jedzeniu jajeczka.

Jeśli zauważysz, że muszki złożyły jajeczka w jedzeniu, to będziesz musiał je wyrzucić. Te niepozorne owady mogą przenosić sporo bakterii, wyobraź sobie że wcześniej mogły żerować przy śmietnikach.

By się ich pozbyć, możesz użyć gotowych lepów ze sklepu, które są nasączone zapachami, przyciągającymi owady.

Muszki przykleją się i nie będą mogły już odlecieć. Następnie trzeba będzie umyć dokładnie kuchnię.

Jak pozbyć się muszek owocówek – domowe sposoby?

Żeby pozbyć się muszek owocówek z kuchni, nie trzeba inwestować w chemię lub drogie pułapki. Wystarczą proste, domowe sposoby, dzięki którym muszki znikną z kuchni raz na zawsze!

Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • wykorzystaj ich słabość i zastaw na nie pułapkę. Oczywiście owocową! Aromat słodkich owoców przyciągnie owady. W słoiku umieść trochę słodkiej wody, skórki po owocach albo ich kawałki. Następnie owiń słoik szczelnie folią spożywczą. Na samej górze zrób malutkie dziurki (najlepiej wykałaczką), przez które dostaną się owocówki. Muszki nie będą potrafiły wydostać się z takiej pułapki!
  • ciepłe powietrze – muszki owocówki są malutkie i przy okazji bardzo wrażliwe na ciepło. Zauważyłeś, że osiadły w twojej kuchni na owocach? Możesz użyć suszarki – mocne, ciepłe powietrze to wróg owocówek .
  • odkurzacz – to metoda, po którą sięga wiele osób. Odkurzacz może nam pomóc w przypadku, gdy w kuchni znajduje się naprawdę wiele muszek. Nie daje nam to jednak gwarancji, że uda się nam wyplenić je wszystkie ze względu na to, że muszki owocówki są małe i zwinne.
  • świece zapachowe – stosuje się je w walce z wieloma różnymi owadami. Warto wiedzieć, że niektóre owady nie tolerują poszczególnych zapachów. Tak samo jest z owocówkami – nie przepadają one za mentolowym zapachem.
  • rozstawić w kuchni świeżą miętę – owocówki nie znoszą jej zapachu.

Zobacz także: Ciasto marchewkowe – wypróbuj przepis na ten pyszny deser!

Jak się pozbyć muszek owocówek? Dbaj o higienę!

Jak już wspomnieliśmy – muszki owocówki przeważnie pojawiają się nagle. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można ograniczyć ich wizyty lub skutecznie je wyeliminować z naszej kuchni.

Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • wyrzucaj regularnie śmieci,
  • dbaj o czystość zlewu,
  • zmywaj regularnie naczynia,
  • owoce chowaj w pojemnikach, które można szczelnie zamknąć.

Zobacz także: Jak zrobić jajko na miękko? Krótki poradnik