Zamknij

Czy zielona herbata może pomóc na odchudzanie? Te właściwości mogą was zaskoczyć

Marta Wilczkowska
05.03.2018 15:44
Zielona herbata
fot. Fotolia

Zrobienie go zajmuje zaledwie kilka minut, a efekty można zauważyć już po kilku tygodniach. 

Jak poradzić sobie z nadprogramowymi kilogramami, z którymi od dłuższego czasu walczymy? Czy istnieje jakiś naturalny środek, który może podkręcić metabolizm i wspomóc proces odchudzania?

Zobacz także: Co to jest czystek i dlaczego gwiazdy zakochały się w tej roślinie?

Odpowiedzią na te pytania jest zielona herbata, której niezwykłe właściwości mogą zaskoczyć wielu niedowiarków. Dlaczego warto pić ten napar i przy jakich schorzeniach może jeszcze pomóc?

Co to jest zielona herbata?

Choć mogłoby się wydawać, że odpowiedź na pytanie o zieloną herbatę jest bardzo prosta, to jednak pojęcie to jest bardziej skomplikowane, niż można przypuszczać. Zielona herbata to kilka rodzajów herbat, które różnią się między sobą kolorem liści, kolorem naparu, zapachem, smakiem, a także zawartością kofeiny.

Aby zielona herbata nie utraciła swoich cennych substancji, proces obróbki należy zacząć najpóźniej godzinę po zerwaniu liści, które później poddawane są utlenianiu. Po zebraniu listki są ogrzewane i suszone, dzięki czemu nie dochodzi do procesu fermentacji.

Zielona herbata - niezwykłe właściwości

Zielona herbata w Chinach stosowana jest na wiele poważnych schorzeń. Dzięki niej można pozbyć się między inny chronicznych bólów głowy czy zaburzeń w trawieniu. Często stosowana jest także przy problemach żołądkowych. Badania naukowców prowadzone nad właściwościami zielonej herbaty potwierdzają jej dobroczynny wpływ na cały organizm.

Aby zielona herbata mogła zadziałać, należy pić ją systematycznie. Dzięki piciu naparu zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby serca, może również zapobiec rozwinięciu się niektórych zmian nowotworowych. Zielona herbata bogata jest w wiele minerałów i mikroelementów, na przykład: cynk, fluor, żelazo, potas, wapń czy sód, a także witamin, między innymi A, B, C, E i K. 

Zielona herbata pomaga w odchudzaniu

Zielona herbata coraz częściej stosowana jest w walce z otyłością, ponieważ w znacznym stopniu podkręca metabolizm. To, czy mamy problem z nadmiarem kilogramów, w prosty sposób można sprawdzić przy pomocy kalkulatora BMI. Obecne w niej katechiny mają istotny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zielona herbata hamuje wchłanianie tłuszczów z pokarmów, zwiększając także ich użycie przez organizm. Pobudza także aktywność ważnych enzymów biorących udział w trawieniu. Zaleca się picie zielonej herbaty w szczególności na noc.

Niestety negatywny wpływ na skuteczność stosowania zielonej herbaty mogą mieć używki takie jak papierosy i alkohol, które obniżają potencjał przeciwutleniający organizmu.

Zobacz także: 9 powodów, by jeść codziennie siemię lniane. Jakie są jego właściwości? 

Dzięki zielonej herbacie nie zestarzejesz się?

Według Japończyków wypicie kilku filiżanek zielonej herbaty dziennie może wydłużyć życie nawet o 3 lata.  Jak wynika z najnowszych badań, regularne picie naparu może pomóc w walce z Alzhaimerem (często nazywanym przez ludzi jako Alchajmer) czy miażdżycą. Polifenole wiążące się z toksycznymi składnikami, powodują, że po wchłonięciu ich przez organizm, przeobrażają się one w nieszkodliwą mieszankę.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Aby zaparzyć napar z zielonej herbaty, który zachowa najwięcej wartości, należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze nigdy nie zalewamy suszu wrzątkiem, optymalna temperatura wody powinna wynosić około 60 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o długość parzenia, zależy ona od stopnia rozdrobnienia suszu. Ten drobno posiekany parzy się krócej, około 3 minuty, a grubo siekany znacznie dłużej. Plusem jest to, że zieloną herbatę można parzyć kilkukrotnie.

Jeśli przeszkadza ci jednak jej mocno gorzki smak, zawsze można rozcieńczyć ją wodą, dodać plaster cytrynu lub sok z cytryny. Aby była jeszcze smaczniejsza, warto również wrzucić kilka listków mięty.

Zielona herbata – kto nie powinien jej pić?

Pomimo wielu zbawiennych właściwości zielona herbata nie nadaje się dla każdego. Są osoby, które zdecydowanie powinny zrezygnować z sięgania po ten napar. Mowa tutaj między innymi o osobach starszych, mających problemy z nadciśnieniem tętniczym, chorujących na serce czy jaskrę. Co więcej, dzieci do 10 roku życia w ogóle nie powinny pić zielonej herbaty.

Zobacz także: Do czego stosować olej kokosowy? Właściwości najzdrowszego z tłuszczy