Zamknij

Żeby wyprodukować te klopsy z wołowiny, nie zabito ani jednego zwierzęcia

11.07.2016 10:10
Klopsy z mięsa
fot. YouTube

Udało się stworzyć mięso w warunkach laboratoryjnych, które smakuje identycznie jak jego tradycyjny odpowiednik. 

Naukowcy przez wiele lat pracowali nad tym, żeby opracować metodę pozyskiwania mięsa, która byłaby alternatywą dla zabijania zwierząt. Teraz można powiedzieć, że to się udało członkom start-upu z San Francisco. 

Grupa Memphis Meats zrobiła pierwsze na świecie klopsy z wołowiny, która powstała w warunkach laboratoryjnych. Proces polegał na pobraniu komórek zwierzęcych i wytworzeniu takich, które się odnawiają. Dzięki temu, że mięso powstaje w taki a nie inny sposób, nie zawiera groźnych dla naszego zdrowia antybiotyków. Bardzo możliwe, że w przyszłości technologia zostanie dopracowana i zostanie wyeliminowana konieczność pobierania komórek, które zostaną zastąpione czymś na bazie roślin. 

Klopsy
fot. YouTube

Prace nad recepturą zakończyły się na początku 2016 roku, jednak dopiero teraz, po kilku miesiącach testów, pomysłodawcy mogą śmiało stwierdzić, że są gotowi na uruchomienie produkcji masowej. Niestety, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie takie mięso będzie dostępne od ręki w sklepie. Jak łatwo jest się domyślić, największym problemem jest konkurowanie z przetwórstwami mięsnymi. 

Chociaż członkowie start-upu przyznają ze smutkiem, że chociaż mają gotowy produkt, który może zrewolucjonizować rynek, nie będą w stanie w najbliższym czasie zmierzyć się z dostawcami tradycyjnej wołowiny. Przeszkodzą oczywiście jest cena. CEO Memphis Meats, Uma Valeti, twierdzi, że aby wyrobić sobie pozycję w branży, jej wersja mięsa musi być tańsza niż ta pozyskiwana ze zwierząt. Jej zdaniem hodowla zwierząt będzie opłacalna przez jeszcze 30 lat, jednak nie zamierza czekać z promocją swojego produktu aż tak długo.  

Co ciekawe, wyprodukowanie konkretnej porcji mięsa w warunkach laboratoryjnych jest szybsze niż w sposób tradycyjny. To też przemawia na korzyść produktu Memphis Meats, który może przyczynić się do walki z problemem głodu na świecie.