Zamknij

Zdaniem naukowców, glutaminian sodu należy dodawać do każdej potrawy. Jest naprawdę bezpieczny?

Agnieszka Moczyróg
03.02.2017 16:27
Gotowanie
fot. East News

Najnowsze rewelacje naukowców są dość zaskakujące i nie wszystkim mogą się spodobać. 

Glutaminian sodu, a więc MSG to popularny dodatek do żywności stosowany jako wzmacniacz smaku. Fachowo, to sól sodowa kwasu glutaminowego, kryjąca się pod oznaczeniem E621. Zazwyczaj mówi się o nim źle, niż dobrze. Od wielu już lat posądzany jest o wiele reakcji niepożądanych, przede wszystkim dlatego, że najczęściej kojarzony jest z żywnością przetworzoną i do takiej jest dodawany, żeby poprawić jej smak i w ten właśnie sposób ukryć wadliwej jakości skład.

A gdyby okazało się, że glutaminian sodu wcale nie jest taki zły? Ba! Że powinniśmy go dodawać do każdej potrawy? Do takich rewelacji doszedł naukowiec Steve Witherly. Badacz w swojej domowej kuchni glutaminian sodu dodaje do każdej potrawy. Jego zdaniem MSG jest w stu procentach bezpieczny. 

Używam go bardzo często. Chciałbym zachęcić moje dzieci, aby jadły zdrowiej więc posypuje jedzenie tą substancją. Ma ona naprawdę potężną siłę. Na przykład, moje dzieci nienawidzą pizzy pełnoziarnistej, więc umieściłem niewielką ilość glutaminianu sodu w sosie pomidorowym i "wciągnęły" ją całą - powiedział Steve Witherly w rozmowie z Businessinsider.com. 

Dla wielu ludzi dodawanie do potrawy MSG i innych substancji chemicznych jest po prostu przerażające. Z tą postawą nie zgadza się nie tylko Witherly, ale również, wierzcie lub nie - inni naukowcy. Tego zdania jest chociażby Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne, którego członkowie twierdzą, że glutaminian sodu spożywany w niewielkich ilościach jest całkowicie bezpieczny. 

MSG może częściowo wpłynąć na organizm, jeżeli jest spożywany w dużych ilościach na pusty żołądek, ale dla większości ludzi jest całkowicie bezpieczny - twierdzą naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, a ich wypowiedź przytacza Busienessinsider.com. 

Grunt to umiar 

Zła reputacja MSG sięga 1968 roku, kiedy to opublikowano raport, w którym napisano, że złe samopoczucie ludzi po spożyciu posiłku to wina dodawanego do dania glutaminianu sodu. Choroba ta określana była mianem "syndromu chińskiej restauracji", a wielu naukowców po przeprowadzeniu badań poinformowało, że niewiele ma to wspólnego z prawdą.

Być może już wkrótce ludzie przestaną tak bardzo obawiać się tej substancji, gdy zdadzą sobie sprawę, że kwas glutaminowy wcale nie musi być dostarczany z pożywieniem, ponieważ należy też do grupy aminokwasów, które organizm sam potrafi syntetyzować. Może on występować w żywności zarówno w postaci wolnej, jak i związanej z białkami. Należy jednak pamiętać, że wyłącznie wolna forma może oddziaływać z receptorami smaku. Najlepszym źródłem tego aminokwasu są pomidory, ser Parmezan, sardynki, ziemniaki, winogrono, czy chociażby sos sojowy. 

Oczywiście, należy pamiętać, że w nadmiarze szkodzi niemal wszystko. Są jednak naukowcy, jak doktor Witherly, którzy twierdzą, że szczypta glutaminianu sodu jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. Zachowując umiar, szansa, że nasze zdrowie ucierpi, jest naprawdę niewielka.