Zamknij

Za ten składnik wegańskich burgerów firma Google chciała zapłacić 300 milionów dolarów

Martyna Kraus
22.07.2016 10:07
Google chce kupić burgery wegańskie
fot. East News

To chyba najbardziej cenny i jednocześnie najbardziej tajemniczy burger w historii. 

Soczysty i krwisty w środku, delikatnie przypieczony na zewnątrz, intensywnie pachnący – takiego opisu nie da się z niczym pomylić, to musi być burger. Okazuję się jednak, że nie tylko mięso pochodzenia zwierzęcego może u nas wywoływać podobne skojarzenia, ale także to wytworzone ze składników roślinnych. Dowodzi tego amerykańska marka Impossible Foods, która tego lata wypuści na rynek najsmaczniejszego na świecie wegańskiego burgera. Zanim jednak do tego dojdzie producenci postanowili uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć czemu zawdzięczają tak wyśmienity smak.

Staramy się zrozumieć co tak bardzo lubimy w tym złożonym doświadczeniu, jakim jest jedzenie mięsa i produktów mlecznych, a następnie szukamy w świecie roślin odpowiednich białek i składników odżywczych, które pozwolą odtworzyć to doświadczenie. Składnikiem dodawanym do wszystkich naszych mięs jest hem. Żadne inne mięso roślinne na świecie nie zawiera hemu – precyzuje rzecznik Impossible Foods.

Co to jest hem?

Świeże mięso ma być zaczerwienione, wydzielać delikatny, przyjemny zapach i mieć metaliczny posmak krwi. Za to wszystko jest odpowiedzialny właśnie hem. Jest to cząsteczka, która znajduje się zarówno w organizmach zwierzęcych, jak i w roślinach. To właśnie dzięki temu burgery Impossible Foods do złudzenia przypominają te mięsne. Wegańskie dania marki serwowane były już tysiącom ludzi w ramach testowania smaku i nawet najwięksi mięsożercy mieli problem ze zidentyfikowaniem pochodzenia pysznego kotleta. Tylko kilka osób na tysiąc odróżniło burgera Impossible Foods, od mięsnego.

Co ciekawe, firma Google chciała wykupić tę firmę oferując nawet 300 milionów dolarów. Oferta kupna została złożona jeszcze kiedy Impossible Food był jeszcze startupem. Spędzono wiele dni na ustalaniu warunków sprzedaży, ale w efekcie nie doszło do porozumienia. Ponoć właściciele nie mogli się dogadać co do ostatecznej kwoty za jaką produkt będzie sprzedawany.