Zamknij

Wszyscy popełniają ten błąd w kuchni. Makaron gotuje się zupełnie inaczej

16.03.2017 13:00
gotowanie makaronu
fot. Flickr.com/photos/shutterbean

Spaghetti to jedno z najprostszych i najpopularniejszych dań. Ale przyrządzanie tej potrawy może być jeszcze szybsze.

Harold McGee, autor książki "Encyklopedia kuchennej nauki, historii i kultury", podzielił się z czytelnikami przydatną poradą. Dzięki jego wskazówce można znacznie przyspieszyć proces gotowania makaronu, a co za tym idzie uprościć przepis na włoski specjał do granic możliwości.

Według niego wsadzanie nitek do garnka z wrzątkiem wcale nie jest konieczne, podaje strona Telegraph.co.uk. Zamiast tego, wszyscy powinni rozważyć alternatywny sposób, a mianowicie przyrządzać makaron bezpośrednio na patelni.

Większość tradycyjnych przepisów dotyczących gotowania makaronu nakazuje użycia do tego celu mnóstwa wody i podgrzania jej aż do uzyskania wrzątku, jeszcze przed dodaniem surowego produktu. Okazuje się jednak, że to niepotrzebne. Można zaoszczędzić sporo czasu, wody i energii przez dodanie zimnej wody prosto na patelnię. Ponieważ woda jest zimna, makaron nie będzie przywierał do siebie na samym początku. Pod koniec uzyska się perfekcyjnie ugotowany makaron, a powstała w ten sposób zagęszczona ciecz może być bazą do wszelkiego rodzaju sosu - zapewnia w swojej książce McGee cytowany przez Telegraph.co.uk. 

Dwa w jednym

Wykształcony na Uniwersytecie Yale oraz California Institute of Technology autor "Encyklopedii..." zaleca umieszczenie makaronu na patelnię przed wlaniem od jednego do dwóch litrów zimnej wody. Następnie wystarczy tylko podkręcić temperaturę aż do średniego ognia i od czasu do czasu zamieszać. 

Po 10 minutach patelnię wypełniał będzie idealnie ugotowany makaron, który wchłonie większość wody, a to, co pozostanie, można wykorzystać do sosu. Nie trzeba też odsączać tak sporządzonej potrawy, a co za tym idzie, durszlak pozostanie w szafce. 

Spaghetti
fot. Flickr.com/photos/wwny
Zagłosuj

Czy nowy sposób jest lepszy od tradycyjnego?

Liczba głosów: