Zamknij

Włosi chcą zmienić prawo i ścigać wegan. W kontrze burmistrzowie Turynu i… Słupska

Barbara Kaczmarczyk
16.08.2016 15:12
Włosi chcą zmienić prawo i ścigać wegan. W kontrze burmistrzowie Turynu i… Słupska
fot. pixabay.com

Dieta wegańska budzi wiele kontrowersji nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce. 

Nowa burmistrz Turynu chce promocji diety wegańskiej i wegetariańskiej. Jej głównym celem jest namówienie jak największej liczby ludzi do tego, żeby ze swojej diety pozbyli się mięsa. Wydaje się, że to zła informacja dla północnowłoskich producentów mięsa i serów, którzy od pokoleń karmią mieszkańców Włoch prosciutto i mozzarellą. 

Jednak Chiara Appendino nie ma zamiaru niszczyć mięsnych przedsiębiorców. Zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla kultury, tradycji i ekonomii Włoch są szynki i różnego rodzaje sery, które są zakazane w diecie wegańskiej. 32-letnia polityk chce, żeby mieszkańcy Turynu mieli większą wiedzę na temat zdrowego odżywiania i tego, w jaki sposób traktowane są zwierzęta. W przyszłości rozmowy o weganizmie mają być prowadzone w lokalnych szkołach. 

W Słupsku jak w Turynie

Co ciekawe, nawet w polskim Słupsku, w dokumencie opisującym strategię rozwoju miasta na najbliższych sześć lat, znalazł się zapis dotyczący weganizmu. Podczas konferencji i spotkań organizowanych przez Urząd Miasta zamawiane jedzenie ma być wegańskie, a do 2022 roku Słupsk ma stać się miastem słynącym z ochrony praw zwierząt. Zarówno w przypadku Turynu, jak i Słupska, ten pomysł wydaje się być jak najbardziej słuszny. Jednak we Włoszech jest już grupa osób, która może utrudnić realizację planu Chiary Appendino. 

Prawicowa partia Forza Italia pracuje nad ustawą, która ma wprowadzać kary dla rodziców, którzy zmuszają swoje dzieci do diety wegańskiej. Politycy twierdzą, że wyeliminowanie produktów zwierzęcych z jadłospisu dziecka negatywnie wpływa na zdrowie i rozwój rosnącego organizmu. Pomysłodawczyni sankcji, Elvira Savino, twierdzi, że nie ma nic przeciwko diecie wegańskiej, pod warunkiem, że jest świadomym wyborem dorosłych ludzi. Według niej, niektórzy rodzice w niemal fanatyczny sposób zmuszają dzieci do jedzenia produktów tylko roślinnych, często nie mając podstawowej wiedzy medycznej. 

Prawo Savino, jeśli wejdzie w życie, będzie chronić dzieci i nastolatków do 16 roku życia. Jeśli dziecko na diecie wegańskiej będzie niedożywione, chore, albo umrze, rodziców czeka surowa kara - nawet siedem lat pozbawienia wolności. Nawet jeśli dziecku na diecie roślinnej nic złego się nie stanie, wegańscy rodzice mogą spodziewać się kary roku pozbawienia wolności.

W Polsce co prawda jeszcze żadne z ugrupowań nie zajęło takiego stanowiska jak partia Forza Italia, ale może to być tylko i wyłącznie kwestia czasu. Na pewno jest to tylko kwestia czasu.