Zamknij

Wina z tego owocu stają się bardziej popularne niż te z winogron

Marta Wilczkowska
05.07.2016 21:00
Wino pomarańczowe
fot. East News

Wzbudzają zainteresowanie nie tylko ciekawą barwą, ale przede wszystkim niesamowitym smakiem. 

Jeszcze nie tak dawno wszyscy byli zaciekawieni niebieskim winem, które miało być przebojem tegorocznego lata, a już teraz wiadomo, że zostanie nim wino pomarańczowe

Co ciekawe, nie jest to rodzaj wina, które jest nowością na rynku. Już w starożytnym Rzymie produkowało się taki trunek, ale ze względu na trudną i kosztowną produkcję, nigdy nie było w stanie przebić popularnością czerwonego, białego lub różowego wina. Obecnie jego wytwarzanie na masową skalę też nie jest możliwe, ale ze względu na to, że cały czas przybywa klientów, którzy szukają oryginalnych smaków, na półkach pojawia się coraz więcej rodzajów pomarańczowego wina. 

Coraz bardziej interesujemy się tym, skąd pochodzi jedzenie i co się na nie składa, dlatego poszukujemy nowych produktów - powiedziała Amelia Singer z "The Wine Show". - Rynek bardzo silnie kształtują też coraz to nowsze trendy kulinarne, które zmieniają się w ostatnim czasie bardzo dynamicznie. Każdy lubi mieć poczucie, że wie co w trawie piszczy, więc tym chętniej sięgamy po to, czego jeszcze nie próbowaliśmy. 

Zobacz także: Jak zrobić domowe wino z winogron? Wypróbuj sprawdzony przepis!

Najbardziej zainteresowani winem pomarańczowym są Brytyjczycy. Pod koniec 2015 roku Chapel Down ogłosił wznowienie produkcji tego trunku. Co ciekawe, jest to współczesna winna, która sięgnęła po przepisy i metody liczące ponad tysiąc lat. A wszystko po to, żeby uzyskać nietypowy smak napoju, który charakteryzuje się wyjątkowo silnym aromatem i wyraźnym, krystalicznym smakiem.

Bardzo często wypuszczane są na rynek po 5-7 latach od daty produkcji. W tym sensie są przeciwieństwem vins gris, od których różnią się nie tylko płomiennym kolorem (bo wina pomarańczowe pomarańczowe są dosłownie), ale przede wszystkim powolnym sposobem winifikacji - czytamy na Magazyn-kuchnia.pl. - Tak jak w przypadku win szarych winogrona tłoczone są od razu i sok fermentuje bez obecności skórek, co daje wino o bladym, przezroczystym kolorze, tak w przypadku win pomarańczowych moszcz długo maceruje się ze skórkami: od kilku tygodni do roku. Z ontologicznego punktu widzenia wina pomarańczowe to wina białe, bo powstają z białych winogron, jednak ich winifikacja przypomina winifikację win czerwonych. Skórki, macerując się z moszczem, przekazują winu barwniki, polifenole i taniny.

Wina pomarańczowe mogą mieć różną barwę - od bardzo jasnej, po wręcz czerwoną. Są naturalnie mętne, a w wielu z nich często wyczujemy nutę pigwy, brzoskwini i bergamotki. Doskonale komponują się z daniami rybnymi i mięsnymi.