Zamknij

Weganie mają rację. Te badania dadzą do myślenia wszystkim mięsożercom

Sylwia Bagińska
05.08.2016 13:14
Weganie żyją dłużej
fot. YouTube

Nie musimy od razu radykalnie zmieniać diety, ale na pewno warto choć trochę urozmaicić nasz jadłospis.

Nikt nikogo nie powinien namawiać do jedzenia lub zaprzestania jedzenia mięsa. Jednak mimo, że dieta jest indywidualną sprawą każdej osoby, to trudno nie donieść wrażenia, że w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się kłótnie mięsożerców z wegetarianami i weganami. Oczywiście wtedy na tapetę najczęściej bierze się temat ochrony praw zwierząt.

Pracownicy Massachusetts General Hospital jednak pochylili się nad kwestiami zdrowotnymi. Przeanalizowali dane 131 tysięcy osób, które zbierali na przestrzeni ostatnich 30 lat. Wyniki opublikowane na łamach "JAMA Internal Medicine Journal" pokazały jednoznacznie, że weganie żyją dłużej niż osoby, w których diecie występuje mięso. 

Okazuje się, że zwiększenie w diecie o 3 proc. udziału białka roślinnego zmniejsza o 10 proc. prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Natomiast zwiększenie ilości mięsa o 10 proc. powoduje wzrost prawdopodobieństwa występowania chorób serca i cukrzycy. W momencie jak tylko zastąpimy jajka białkiem roślinnym, zmniejszamy ryzyko śmierci o 19 proc. Produkty zwierzęce są głównym źródłem tłuszczów nasyconych i cholesterol. Niestety nie zawierają błonnika, który jest odpowiedzialny za usprawnienie trawienia i pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

Nie dieta, a styl życia

Jednak interpretując wyniki badań, należy pamiętać, że duży wpływ na zdrowie i tym samym długość życia wegan ma nie tylko dieta roślinna. Osoby, które rezygnują z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych, zazwyczaj więcej zarabiają, a co za tym idzie, ich standard życia jest wyższy. Unikają palenia papierosów i nadużywania alkoholu, a zamiast tego wybierają lepsze jakościowo jedzenie ze sprawdzonych źródeł i chętniej spędzają czas na świeżym powietrzu.

Oczywiście są tylko badania, jednak warto wyciągnąć z nich wnioski dla siebie. Powinniśmy dbać o to, żeby w naszej diecie nie brakowało ważnych składników i musimy unikać spożywania codziennie podobnych posiłków. Czas wolny powinniśmy poświęcić na relaks i aktywność fizyczną, a niekoniecznie na huczne imprezy do białego rana.