Zamknij

Warzą piwo ze ścieków. "Ma smak karmelu z nutą owoców tropikalnych"

22.03.2017 10:00
piwo ze ścieków
fot. Flickr.com/photos/benton

Dzięki nowatorskiemu podejściu browarników woda w tym piwie zatacza wielkie koło.

Największy w San Diego rzemieślniczy browar ogłosił w marcu wyprodukowanie piwa w 100 procentach z uzdatnionej wody ściekowej. Jak informuje portal TimesOfSanDiego.com, fani trunku określili jego smak jako "fantastyczny".

Full Circle Pale Ale zostało udostępniony dla smakoszy i od razu zyskał sobie miano bardzo dobrego piwa. Jego twórcami są pracownicy kalifornisjkiej firmy Stone Brewing, którzy wpadli na pomysł wykorzystania do warzenia wody pochodzącej z miejskich toalet. Skorzystali ze specjalnego programu oczyszczania ścieków, który jednocześnie jest przyjazny środowisku. San Diego jest bardzo dumne z wykorzystania tej technologii.

Wśród [tych rodzajów] pale ale, które zrobiłem, to piwo jest prawdopodobnie w pierwszej trójce. Smakuje bardzo czysto. Ci, którzy będą je pili, na pewno wyczują karmel i nuty owoców tropikalnych - powiedział dla telewizji KGTV Steve Gonzales, Starszy Menedżer ds. Warzenia i Innowacji.

Full Circle Pale Ale
fot. Twitter.com/mom4h2o

Nawarzyli i wypili

Jak podaje serwis Thrillist.com, podczas specjalnego publicznego wydarzenia z okazji powstania pierwszej partii piwa, zawartość beczek rozlano w niecałe 20 minut. Ci, którym udało się spróbować alkoholowego trunku z wody jeszcze do niedawna płynącej w rurach ściekowych, byli zaskoczeni. Oceniali go jako znakomicie uwarzony napój, bez żadnego niepokojącego posmaku.

Jedną z pierwszych osób, które napiły się piwa z przetworzonych odpadów kanalizacyjnych, był sam burmistrz miasta, Kevin Faulconer. Według niego nie ma lepszego sposobu na podkreślenie czystości wody z odzysku. Składnikami piwa są trzy rodzaje słodu i chmielu oraz odrobina soli. Termin pojawienia się orzeźwiającego napoju na sklepowych półkach nie jest jeszcze znany, ale według browarników ma to nastąpić "niedługo".

Pure Water San Diego
fot. Twitter.com/mom4h2o
piwo z wody ściekowej

Burmistrz San Diego degustujący piwo Full Circle Pale Ale w towarzystwie przedstawiciela browaru Stone Brewing

‧ fot. Twitter.com/Kevin_Faulconer
Zagłosuj

Czy spróbował(a)byś piwa uwarzonego w taki sposób?

Liczba głosów: