Zamknij

W Hongkongu sprzedają polski przysmak za grube pieniądze. W Korycinie pewnie przecierają oczy

08.02.2017 14:43
Truskawka z Hongkongu
fot. SCMP.com

To się dopiero nazywa przerost formy nad treścią. Projektant opakowania do tego owocu nie przejmował się zbytnio ekologicznymi aspektami.

To nie żart. Sieć sklepów w Hongkongu o nazwie "CitySuper" postanowiła walczyć o klienta niekonwencjonalną metodą. Zamiast sprzedawać truskawki na wagę, supermarket zaczął oferować pojedyczne sztuki zapakowane w styropianową siateczkę i owinięte plastikową folią. Produkt z tekstem "Kotoka Strawberry Gift Box" na etykiecie ma też oryginalną cenę. Za JEDNĄ truskawkę sklep liczy sobie 168 dolarów hongkońskich, czyli równowartość... 87 złotych.

Według informacji podanych na portalu SCMP.com, należącym do gazety "South China Morning Post", wynika, że to częsta praktyka w tej sieci. Można tam dostać również inne produkty eksportowane z Kraju Kwitnącej Wiśni z napisem "Fresh by Air From Japan". Pytanie tylko, czy taki owoc jest wart swojej ceny? Na pewno nie jest wart takiej ilości tworzyw sztucznych użytych do jego zabezpieczenia. W lutym ruszyła petycja w tej sprawie.

Jabłka
fot. Change.org

Współczesny problem konsumpcjonizmu

Na stronie Change.org zbierane są podpisy, mające zwrócić uwagę na proceder nadgorliwego i pozbawionego sensu pakowania owoców na sztuki oraz wykorzystywanie do tego tak dużej ilości plastiku. Pomysłodawcą anty-styropianowej kampanii jest Lisa Odell, założyciel firmy Plastic-Free HK, zajmującej się sprzedażą produktów, których opakowania są zaprojektowane w racjonalny i zrównoważony sposób. Jest zdecydowanie przeciwna zbędnemu wykorzystywaniu tego rodzaju materiałów w supermarketach.

Obecnie petycja ma prawie 8 tysięcy zwolenników, a docelowo ma pojawić się pod nią 100 tysięcy podpisów. Uzasadnienie protestu można przeczytać zarówno po angielsku oraz chińsku, a jej treść zostanie przesłane do właścicieli marek sklepów, w których najczęściej można natknąć się na nadmierne użycie plastikowych form i pojemników w które zapakowane są "ekologiczne" i "świeże" produkty spożywcze.

Owoce w plastikowych opakowaniach
fot. YouTube.com/Ocean Recovery Alliance

Styropian dobry na wszystko

W Hongkongu (ale powoli i na świecie), popularność zyskują piankowe "skarpety", czyli siatki używane do transportu i sprzedaży np. jabłek i cytryn. Klienci często wyrzucają je tuż po zakupie, a plaże otaczające miasto wypełnione są pozostałościami po tych uniwersalnych opakowaniach. Problem zauważyła m.in. organizacja non-profit Ocean Recovery Alliance. Według zgromadzonych przez nią danych hongkońska sieć supermarketów "Wellcome" pozbywa się 83 ton pianki rocznie. Gdyby ta ilość poddano by recyklingowi, wartość odpadów w przeliczeniu byłaby warta ponad 130 tys. złotych.

Wielu klientów jest zszokowanych tym, co można zobaczyć na sklepowych półkach w liczącym ponad 7 milionów mieszkańców mieście. Niedowierzając, publikują więc w internecie zdjęcia kompletnie bezsensownych i służących jedynie dekoracji plastikowych opakowań, w których sprzedawane są owoce. Sieć marketów "CitySuper" na liczne zarzuty odpowiedziała jedynie oświadczeniem, w którym firma uzasadniała wybór takiej formy sprzedaży jako wymaganą ze względu na ograniczoną ilość i staranny dobór każdej truskawki, a także zapewnienie najwyższej jakości produktu.

Wygląda na to, że w tym przypadku kierowano się marketingową zasadą, że klient przede wszystkim kupuje oczami. Dopiero później zastanawia się nad konsekwencjami swojego wyboru.

Truskawka w styropianie
fot. Hongkongfp.com/Natalia Golditch
Truskawka opakowanie
fot. Twitter.com/support_hk
Truskawki

Pakowane w plastikowe pudełka truskawki są rarytasem w Japonii. Te widoczne na zdjęciu kosztują 100 dolarów.

‧ fot. Twitter.com/HirokoShimbo
Morze plastikowych śmieci

Ojciec i syn płynący na prowizorycznej łodzi pośród wody wypełnionej plastikowymi opakowaniami. Manila, Filipiny.

‧ fot. East News