Zamknij

To najgorsza wiadomość dla wegan i wegetarian. I to NIE JEST ASZdziennik

04.04.2017 11:07
wegetarianie
fot. East News

Okazuje się, że spożywanie zielonych liści jest nie tylko wyczuwane przez rośliny, ale także przez nie słyszane.

To nie jest dobra informacja dla miłośników sałaty.

Dzięki wynikom przeprowadzonym przez Uniwersytet Missouri naukowcy już wiedzą, że ulubione składniki diety wegan i wegetarian mogą zdawać sobie sprawę z zagrożenia w podobny sposób, co zwierzęta. Nie trudno się domyślić, że w takiej sytuacji są niepocieszone i zaczynają się bronić.

Jak podaje strona Indy100.com, testowi w warunkach laboratoryjnych został poddany gatunek o nazwie Arabidopsis, znany lepiej jako rzodkiewnik pospolity. To bliski krewny kapusty i brokułu.

Naukowcy użyli superczułych laserowych mikrofonów, aby nagrać nawet najdrobniejsze wibracje wytwarzane przez gąsienicę żerującą na powierzchni liścia. Gdy rzodkiewnik "usłyszał" lub "poczuł" na sobie intruza, wyzwalał reakcję łańcuchową, której celem jest odparcie ataku stworzenia.

chomik jedzący sałatę
fot. Instagram.com/akire.atho

Niezłe ziółko

Aby nie dopuścić do błędnych odczytów urządzenia rejestrującego odgłosy oraz mieć pewność, że roślina jest świadoma niebezpieczeństwa tylko wtedy, gdy faktycznie jest zjadana, naukowcy zbadali też wpływ innych czynników powodujących wibracje, jak np. odgłos wiatru.

Jednak rzodkiewnik nie dał się zwieść i reagował tylko wtedy, gdy wyczuwał obecność robaka. Zaalarmowany zaczynał produkować łagodnie trujący olej musztardowy, który transportowany na powierzchnię liści pomagał odstraszać gąsienicę.

Poprzednie badania skupiały się na analizowaniu reakcji roślin pod wpływem energii akustycznej, w tym muzyki. Nasze prace są pierwszym przykładem na to, w jaki sposób rośliny odpowiadają na ekologicznie znaczące wibracje - tłumaczy Heidi Appel, starszy naukowiec w Zakładzie Badawczym Roślin Uniwersytetu Missouri.

Głównym z odkryć naukowców była umiejętność rozróżniania przez rośliny charakteru dźwięków i wibracji, wydawanych przez różne czynniki. Gdy usłyszą drgania spowodowane "mlaskaniem" i "przeżuwaniem" pokarmu przez gąsienice, zmieniają metabolizm swoich komórek, tworząc obronne związki chemiczne.

Gdy więc następnym razem ktoś sięgnie po świeżą sałatę, niech ma na uwadze, że ona też SŁYSZY I CZUJE. Warto o tym pamiętać na przyszłość. ;-)

Zagłosuj

Czy uważasz, że rośliny mają świadomość?

Liczba głosów: