Zamknij

Tajemnica białego nalotu na jagodach wyjaśniona. Jest się czego bać?

Magdalena Barszczak
21.03.2018 10:40
Jagody
fot. Shutterstock.com

Brytyjczyk przypadkiem rozwiązał zagadkę. Pomogła mu... Polka.

Jagody to ulubione owoce lata. Słodkie, pyszne, są skarbnicą witamin i składników mineralnych. Ich kolor jest fioletowy, jednak kiedy kupujemy je w sklepie, często pokryte są białym nalotem. Co to jest i czy powinniśmy się go bać?

Zobacz także: Nigdy nie jedz mandarynek, zanim nie umyjesz im skórki. Naukowcy ostrzegają przed konsekwencjami

Kwestia białego proszku powróciła za sprawą „Daily Mail”. „Tajemnica białego nalotu odkryta" – głosi tytuł jednego z artykułów, który stał się wiralem. Zagadkę „rozwikłał” na nowo Brytyjczyk, szef kuchni Matt Tebbutt, który prowadzi popularny na Wyspach program "Food Unwrapped".

Tajemnica, dlaczego jagody są pokryte dziwnym białym proszkiem, gdy kupujesz je w supermarkecie, została ostatecznie rozwiązana. Ale nie martw się, to zupełnie naturalne – oznajmił Brytyjczyk w ostatnim wydaniu swojego programu.

Matt Tebbutt nie wpadł na to sam. Pomogła mu… Polka Agata Małkiewicz, właścicielka gospodarstwa, które każdego roku dostarcza około 500 ton jagód do Wielkiej Brytanii. Wyjaśniła, że nalot to nie chemiczny proszek, a naturalna ochrona owoców.

To zupełnie naturalna rzecz. Nalot nie powstaje sztucznie podczas produkcji. Tak naprawdę każdy owoc jest chroniony w ten sposób, ale przez to, że jagody są ciemnego koloru, widać to na nich najbardziej – mówiła ekspertka.

Polka podkreśliła, że to właśnie jagody pokryte woskową, białą substancją powinniśmy wybierać w sklepie. Mamy wtedy pewność, że są świeże.

Zobacz także: Dlaczego jedzenie bananów, na których widać czerwoną linię, to zły pomysł?

Zagłosuj

Czy lubisz jeść jagody?

Liczba głosów:

Autor: Hanna Skowron