Zamknij

Teraz już wiemy, dlaczego filmowi pacjenci szpitali zawsze jedzą galaretkę

Martyna Kraus
18.08.2016 13:01
Galaretka
fot. YouTube

Odwieczna zagadka została wyjaśniona. Co ciekawe, wcale nie jest to przypadek.

Wszyscy, którzy kiedykolwiek zastanawiali się dlaczego na amerykańskich filmach pacjentom w szpitalach podaje się kolorową galaretkę, mogą odetchnąć z ulgą - zostało to nareszcie wyjaśnione. A rozwiązanie tej zagadki jest prostsze niż myśleliśmy.

Zielona i czerwona galaretka, to nie tylko smaczny deser, ale przede wszystkim przekąska, która zwiera sporą ilość żelatyny, a ta oczywiście ma bardzo pozytywny wpływ na chorych pacjentów i nie tylko. Jak podaje portal Healthylifevision.com, żelatyna zawiera niezbędne dla zdrowia aminokwasy, takie jak glicyna i prolina. Przeważająca większość ludzi nie spożywa ich w wystarczającej ilości, ponieważ znajdują się w produktach, których dzisiaj już się nie je, na przykład w kościach czy tkance łącznej. Glicyna i prolina spożywane w odpowiedniej ilości gwarantują posiadanie zdrowych włosów, mocnych paznokci i gładkiej skóry. Co więcej, żelatyna przyspiesza gojenie ran i korzystnie wpływa na sen.

Mała porcja, a tyle właściwości

Galaretka ma więc już sporo właściwości leczniczych, a nie na tym kończy się jej zadanie. Wiadomo także, że ten kolorowy deser jest wyjątkowo lekkostrawny. Nasz żołądek traktuje go tak samo jak wodę, herbatę, sok czy rosół. Dlatego słabi fizycznie pacjenci nie będą mieli najmniejszych problemów ze strawieniem galaretki. Doda im ona również sił, ponieważ zawiera dużo cukru. Przecież cukier nie zawsze musi się kojarzyć wyłącznie negatywnie - pacjenci dochodzący do siebie po zabiegach potrzebują go, aby dostarczyć do organizmu większą ilość kalorii, a przy tym nie obciążać żołądka.

Ale nawet żołądek ucieszy się z galaretki. Żelatyna stymuluje wydzielanie kwasów żołądkowych, a także pomaga odbudowywać błonę śluzową żołądka, co jest szczególnie ważne przy chorobach jelit. Jedzenie tego smacznego deseru ma więc praktycznie same pozytywne skutki. Następnym razem zamiast usiąść przed telewizorem z paczką czipsów, możemy pokusić się o porcję galaretki. 

Tak więc filmowy sięgają po galaretki nie tylko dlatego, ponieważ są łatwe w przyrządzaniu i dają pewność, że wytrzymają niejedną powtórkę ujęcia. Po prostu tak się składa, że ten deser jest zarówno praktyczny, jak i naprawdę zdrowy.