Zamknij

Ten smak można kochać lub nienawidzić. Naukowcy odkryli zaskakujący wpływ Marmite'a na człowieka

05.04.2017 12:13
Marmite
fot. Flickr.com/celestehodges

Przez dietę, do mózgu. Wystarczy codziennie jeść odrobinę tej słono-kwaśnej mazi.

Spożywanie wyciągu drożdżowego Marmite wspomaga zdrową aktywność ludzkiego umysłu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Yorku odkryli związek między spożywaniem brytyjskiego smarowidła do chleba i wytwarzaniem przez organizm kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Substancja ta jest chemicznym neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za utrzymywanie mózgu w dobrej kondycji.

Jak podaje strona Independent.co.uk, badacze wyjaśniają ten fakt wysoką zawartością witaminy B12 w gotowym produkcie. To dzięki niej ciało chętniej wytwarza cenny kwas, którego zadaniem jest regulacja delikatnej równowagi podczas aktywności mózgu, zapewniając jego zdrowe funkcjonowanie.

Marmite kontra masło orzechowe

Badanie zostało przeprowadzone na 28 ochotnikach, z których połowa została wybrana jako grupa konsumująca drożdżowy wyciąg, a pozostali mieli jeść zamiast tego zwykłe masło orzechowe.

Następnie każdemu z uczestników pokazano wizualizacje stymulujące określone partie w mózgu, a aktywność komórek nerwowych rejestrowano za pomocą elektroencefalografu (EEG).

Ci, którzy jedli zaledwie jedną łyżeczkę Marmite'a codziennie przez miesiąc, mieli obniżoną o 30 procent reakcję mózgu na wizualne wzorce. To znaczy, że dzięki GABA niepotrzebna ilość zaśmiecających umysł bodźców była hamowana, zmniejszając tym samym niezdrową nadpobudliwość neuronów.

Wyniki są ważnym krokiem w zapobieganiu nadaktywnych reakcji nerwowych, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do drgawek - mówi dr Daniel Baker z wydziału psychologii, autor badania cytowany przez Independent.co.uk.

Według naukowców rezultaty spożycia smarowidła Marmite utrzymywały się jeszcze przez osiem tygodni od zakończenia eksperymentu, co wskazuje na to, że zmiany w diecie mogą mieć potencjalnie długoterminowe skutki dla funkcjonowania mózgu.

Zagłosuj

Czy znasz kultowy smak Marmite?

Liczba głosów:

Marmite