Zamknij

Szefowie kuchni o najczęstszych błędach popełnianych podczas gotowania. Niektóre "grzechy" mocno zaskakują

Anna Respondek
19.07.2017 11:31
Profesjonalna kuchnia
fot. EAST NEWS

W swoich domach wszyscy jesteśmy mistrzami patelni, a przynajmniej tak nam się wydaje. Co na temat kuchennych przyzwyczajeń i błędów mają do powiedzenia topowi szefowie kuchni? Zobacz co sprawia, że ich "krew zaczyna się gotować".  

Nikt nie lubi kiedy wytyka mu się błędy, jednak topowi szefowie kuchni zgodzili się opowiedzieć o najczęstszych grzechach, jakie popełniamy w trakcie przygotowywania jedzenia. Są bezlitośni w swoich opiniach, choć uczciwie biją się w pierś i mówią, że błędy te popełniają zarówno zawodowcy jak i amatorzy kuchennego pichcenia. Dziennikarze Independent.co.uk zapytali o zdanie jedenastu profesjonalistów, którzy najczęściej wspominali o marnowaniu jedzenia. 

1. Marnowanie jedzenia to grzech

Tilesh Chudasama, pracujący w londyńskiej restauracji Chai Naasto, w głównej mierze zwrócił uwagę na marnowanie jedzenia i kupowanie go w za dużych ilościach.

Kupowanie więcej niż potrzebujemy i wyrzucanie tego co zostało - wylicza. Jest wiele sztuczek, dzięki którym możemy tego uniknąć: kupuj mniej, zamrażaj to, co ci zostanie, podziel się, zabierz resztki z restauracji, wykorzystaj resztki, oddaj komuś, kto tego potrzebuje, zrób kompost. Tylko tego nie wyrzucaj!

2. Dobra organizacja i komunikacja to podstawa

Jak zauważa wielu specjalistów, dobra organizacja i komunikacja to klucz do sukcesu.

Odpowiednie zarządzanie. Ludzie zazwyczaj nie mają czasu, żeby się zorganizować. To zajmuje tylko kilka minut, żeby skupić się i zdecydować, kiedy i jak zrobimy pewne rzeczy. Przede wszystkim jednak należy się postarać, aby gotowanie stało się bardziej relaksujące i przyjemne - twierdzi inny zapytany kucharz. 

Warto również sprzątać po sobie na bieżąco.

Największym błędem, jaki ludzie popełniają, to brak organizacji i niesprzątanie po sobie na bieżąco. Nie lubię również przepełniania garnka składnikami, które potem nie mogą się dobrze dosmażyć - wylicza kolejny kucharz. 

Według Daniela Fletchera warto przestrzegać instrukcji i przepisów. 

Niesłuchanie! Przestrzeganie instrukcji jest bardzo ważną umiejętnością, choć tak często pomijaną - dodaje inny znawca. 

Rozmowa dobra na wszystko. Okazuje się, że może uratować nie jedną potrawę.

Brak komunikacji. Kuchnia jest miejscem, w którym dzieje się wiele i komunikacja jest bardzo ważna. Przekazywanie informacji o postępach, potrzebach i sytuacjach z ostatniej chwili jest istotne. Zaskakujące jest to, jak wiele ludzi po prostu się ze sobą nie komunikuje - narzeka pytany kucharz. 

3. Dbanie o jakość potraw i detale

Tym razem od kolegi "po fachu" oberwało się specjalistom w dziedzinie gotowania.

Słabej jakości składniki. To tyczy się nawet bardziej profesjonalnych kucharzy niż domowych miłośników gotowania. Nie mogę zrozumieć czemu szefowie kuchni nie zdają sobie sprawy z różnicy w jakości produktów. Kucharze, nie zdają sobie sprawy z tego, że mięso z przegrzebka z pudełka nie jest tak samo dobre, jak ze świeżych małży. Niektórzy nie kupią całej ryby bo "nie mają czasu na filetowanie". To jest coś, co zawsze mnie wkurza. Po prostu nie mogę zrozumieć, jak ktoś może nazywać siebie kucharzem i z pełną świadomością podać gościowi coś innego niż możliwie najlepszy produkt. Jeśli nie mógłbym zaserwować świeżego przegrzebka, to wolałbym nie zaserwować go wcale - stwierdza kucharz. 

Nawet w gotowaniu detale są ważne. Według kucharza Juniper Tree zawsze należy o nie zadbać. 

W pracy brak przykładania się do detali sprawia, że wariuję. W domu schludność, należy zmywać naczynia od razu i robić to dobrze.

Aby potrawa była najlepsza kucharz nie powinien unikać próbowania jej, choć nie pomaga to w utrzymaniu idealnej sylwetki.

Niepróbowanie jedzenia, które się przygotowało. Nawet jeśli robisz to setny raz zawsze musisz spróbować - podaje kolejny "grzech" innych kucharz.

4. Co z tymi przepisami?

Okazuje się, że przestrzeganie przepisów nie zawsze wyjdzie nam na dobre. I naszym podniebieniom również.

Przestrzeganie przepisu co do "joty" i myślenie, że bez odpowiedniego typu papryki lub pora wszystko pójdzie nie tak. Oprócz przepisów związanych z pieczeniem ciast, inne są po to, aby je zmieniać, ulepszać i aby ewoluowały - to najzabawniejsza część gotowania.  

Tylko skąd wiedzieć jak odpowiednio przyprawić danie? O gustach się nie dyskutuje. 

Najczęstszym i najbardziej denerwującym błędem jest to, kiedy ludzie nie przyprawiają swoich dań odpowiednio.

Kluczem do sukcesu jest próbowanie dań.

Gotowanie według przepisu co do grama, zamiast skorzystanie z własnego smaku. Jedzenie jest naturalne i zmienne w smaku. Kiedy gotujesz musisz próbować, próbować i jeszcze raz próbować i gotować według swojego gustu zachowując odpowiedni balans między smakami - radzą eksperci.

giphy

Zgadzacie się ze stwierdzeniami kucharzy? Popełniacie któryś z tych błędów? ;-)