Zamknij

Stworzono nowy rodzaj łyżki, która pozwala czerpać więcej przyjemności z jedzenia

Agnieszka Moczyróg
22.02.2017 11:37
Łyżka Goute
fot. www.facebook.com/michelfabiandesigns/

Okazuje się, że kształt zastawy znacznie wpływa na smak potraw. 

Choć Goûte wyglądem przypomina łyżkę, niewiele ma z nią wspólnego. Nie o wygląd tu jednak chodzi, a o smak. Goûte to nowy wynalazek, który sprawi, że będziemy czerpać jeszcze większą przyjemność z jedzenia. Tak przynajmniej twierdzą jego twórcy. 

To przyrząd stworzony przez brytyjską firmę projektową Michel/Fabian. Przez niektórych nazywany jest nowym rodzajem łyżki, choć nabranie zupy za jego pomocą wydaje się wręcz niemożliwe. Doskonale jednak poradzi sobie z Nutellą, jogurtem, owsianką, musem, czy chociażby humusem.

Dlaczego jest tak wyjątkowy? Bo, jak twierdzą jego twórcy, jedzenie za pomocą Goûte sprawi, że potrawa będzie smakować o niebo lepiej. Wszystko dzięki kształtowi łyżki, który nawiązuje do palca. A przecież jedzenie bez sztućców, a jedynie z wykorzystaniem palców, to naturalne ludzkie zachowanie, które kojarzy nam się przede wszystkim ze smakami dzieciństwa.

Jedzenie dostarcza wielu wrażeń zmysłowych i określa nasze zdrowie i samopoczucie (…). Niektóre z naszych "najsmaczniejszych" wspomnień dotyczących jedzenia związane są właśnie z jedzeniem bez użycia sztućców. Jedzenie palcami, a nawet oblizywanie ich to nasze naturalne zachowania - przekonuje Andreas Fabian, twórca Goûte, a jego wypowiedź przytacza Dezeen.com. 

Dzięki Goute mamy czerpać więcej przyjemności z jedzenia

Dzięki Goute mamy czerpać więcej przyjemności z jedzenia

‧ fot. www.facebook.com/michelfabiandesigns/

Gwarancja przyjemności 

Faban twierdzi, że spożywanie posiłków przy użyciu Goûte będzie dostarczać nam podobną przyjemność co oblizywanie palców. Aby jego słowa stały się bardziej wiarygodne, projektant powołuje się na wyniki badań przeprowadzonych w 2015 roku przez Uniwersytet Oksfordzki.

Badani przyznali, że jedzenie łyżką Goûte smakowało wręcz doskonale. W porównaniu do zwykłej łyżki, o 40 procent lepiej ocenili wartość spożywanego jedzenia. Oczywiście, badani do testów otrzymali ten sam produkt. W tym przypadku mogli rozsmakować się w jogurcie. 

Wszyscy ci, którzy wynikom badań nie dają wiary, mogą sami przekonać się, jak działa Goûte. Wersję szklaną można kupić na stronie producenta za 29 funtów. Wersja drewniana jest nieco tańsza i kosztuje 19 funtów.