Zamknij

Śniadanie wielkanocne - poznaj proste menu i ciesz się smakiem smacznych potraw!

12.04.2019 14:16
śniadanie wielkanocne
fot. Pixabay

Menu na śniadanie wielkanocne należy ułożyć wcześniej, dzięki temu organizacja całego wydarzenia pójdzie znacznie sprawniej. Wypróbuj nasze pomysły na śniadanie wielkanocne i ciesz się udanymi świętami!

Śniadanie wielkanocne wymaga od nas przygotowania specjalnego menu, które podamy na stół. Śniadanie na Wielkanoc powinno być skomponowane tak, aby na stole wielkanocnym znalazły się różne potrawy, zaczynając od niewielkich przekąsek, a kończąc na daniach głównych oraz deserach.

Zobacz także: Stół wielkanocny - jak powinien wyglądać? Nasze pomysły cię zainspirują!

Niedzielne śniadanie wielkanocne w wielu domach w Polsce jest bardzo ważnym wydarzeniem. Jakie potrawy wybrać na wielkanocne śniadanie? Zanim zasiądziemy z całą rodziną do stołu powinniśmy przygotować takie produkty, jak: jajka wielkanocne, pasztet wielkanocny, paschę wielkanocną, klops z jajkiem, szynkę gotowaną, pastę jajeczną, babeczki wielkanocne czy sałatki wielkanocne.

Śniadanie wielkanocne odbywa się po wizycie w kościele ze święconką. Produkty z koszyczka powinny być w całość zjedzone, nie wolno ich wyrzucać ani oddawać zwierzętom. Wielkanocne śniadanie powinno być bogate w różnego rodzaju produkty, które obfitują w jajka, mięso, a także słodycze. Tego typu menu symbolizuje dostatek w domu.

Co powinno znaleźć się w menu na wielkanocne śniadanie?

Wielkanocne jajka

Jednym z najważniejszych składników wszystkich dań są wielkanocne jajka. Można przygotować je na wiele różnych sposobów:

Mięsa na Wielkanoc

Najczęściej w menu świątecznym pojawiają się:

W typowo polskiej kuchni nie może zabraknąć białego barszczu, żurku, a w nich białej kiełbasy (opiekanej lub gotowanej).

Przystawki na Wielkanoc

Dania na śniadanie wielkanocne, które powinny również  znaleźć się na stole to lekkie przystawki oraz sałatki. Sałatki jarzynowe z dodatkiem śledzi lub pasty wykonane z twarogu. Możecie skusić się również na terriny wielkanocne lub ryby w galarecie. Tego typu potrawy wielkanocne cieszą się coraz większym zainteresowaniem podczas świąt.

Zobacz także:  Poznaj polskie zwyczaje wielkanocne. Dzięki nim twoje święta będą jeszcze bardziej tradycyjne!

Dodatki do potraw na śniadanie wielkanocne

Aby nasze potrawy smakowały jeszcze lepiej należy pamiętać o odpowiednich dodatkach, którymi można urozmaicić smak potraw. Domowy chrzan będzie świetnie pasować do kiełbas oraz mięs, za to domowy majonez z pewnością sprawdzi się jako smaczny dodatek do jajek. Do ozdobienia stołu można wykorzystać rzeżuchę lub młode kwiaty.

Co na śniadanie wielkanocne?

Jeśli nie lubicie wielkanocnych dań na słono, koniecznie wypróbujcie wielkanocne ciasta oraz desery. Z pewnością okażą się ciekawym zamiennikiem innych potraw na ostro. W wielkanocnym śniadaniu powinny znaleźć się:

To ciekawe menu na Wielkanoc z pewnością będą odpowiednim dodatkiem do wielkanocnego śniadania.

Zobacz także:  Życzenia wielkanocne - najciekawsze propozycje dla każdego

Zagłosuj

Którą potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Zobacz, czy uda ci się rozwiązać quiz. Wcale nie jest taki prosty, jak się wydaje!

Rozwiąż quiz

Co wiesz o Wielkanocy? Pytania mogą cię zaskoczyć

Palma Wielkanocna
fot. shutterstock

Kiedy święcone są palmy?