Zamknij

Seksizm nie ma szans. Internauci bojkotują reklamę napoju Sprite, która uderza w kobiety

Martyna Kraus
04.08.2016 10:14
Kontrowersyjna reklama Sprite
fot. www.facebook.com/spritepl/photos

Kobiety czują się urażone i nawet mężczyźni przyznają, że marka przesadziła.

Nowa kampania kampania reklamowa napoju Sprite wywołała wiele negatywnych komentarzy. Billboardy i reklamy, które pojawiły się na budynkach oraz przystankach autobusowych w Irlandii oraz w Internecie i gazetach, wywołały prawdziwą burzę w mediach społecznościowych. Hasła promujące napój zostały przez spore grono osób uznane za seksistowskie, obraźliwe i poniżej wszelkiej krytyki. 

Głównym sloganem kampanii jest "Brutalnie odświeżająca", a w jej ramach pojawią się też między innymi hasła "Oglądała więcej sufitów, niż Michał Anioł" i "Nie jesteś popularna... jesteś łatwa". Szybko uznano, że kampania uderza boleśnie w kobiety, w których obronie oczywiście stanęli też mężczyźni. Burzliwa wymiana zdań na temat reklamy odbywa się przede wszystkim na Twitterze. W nagłośnieniu tej przykrej sprawy pomagają także media, a szczególnie irlandzka prezenterka radiowa Louise McSharry. To właśnie jej konto na odgrywa główną rolę w tym boju.

Nie pierwszy raz

Jako pierwszy o całym zajściu doniósł portal Insider.com, który skontaktował się z rzecznikiem koncernu Coca-Cola. Redakcja poprosiła o skomentowanie reakcji internautów oraz wyjaśnienia, czy kampania naprawdę miała mieć seksistowski wydźwięk. Niestety, rzecznik nie udzielił odpowiedzi. Przeciwnicy kontrowersyjnej reklamy nie mają zamiaru odpuścić, ponieważ nie jest to pierwszy raz, kiedy ta firma serwuje hasła reklamowe utrzymane w podobnym stylu. Jakiś czas temu na butelkach napojów pojawiały się takie teksty jak "Możesz nazywać mnie niezwykłą kobietą".

Jak widać, spora część osób założyła, że marka utożsamia butelkę Sprite’a z kobietą. Konsumenci są zdezorientowani, ponieważ żarty są nielogiczne i nieśmieszne oraz obraźliwe. Mieszkańcy Irlandii i internauci są zgodni co do tego, że tym razem koncern naprawdę przesadził. 

"Nie jesteś popularna... jesteś łatwa"

Sprite
fot. twitter.com/hashtag/BrutallyRefreshing

"Wiem, że już lato ... bo w zoo jest mniej pasków"

Sprite
fot. twitter.com/hashtag/BrutallyRefreshing

"Jesteś tym, co jesz... Zabawne, nie pamiętam, żeby zjadła seksowną bestię"

Sprite
fot. twitter.com/hashtag/BrutallyRefreshing