Zamknij

Sąd nakazał umieścić ostrzeżenie na butelkach Sprite'a i Fanty. Firma złożyła apelację

Sylwia Bagińska
23.03.2017 11:37
Sprite
fot. www.flickr.com

Popularne napoje koncernu The Coca-Cola Company w niektórych krajach mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Po raz pierwszy obawy konsumentów wzbudziła sprawa skonfiskowania wyprodukowanej w Nigerii partii Sprite'a i Fanty przez brytyjskie władze.

Do incydentu doszło w 2007 roku, jednak dopiero teraz pozwana wtedy firma Nigeria Bottling Company (NBC) przez poszkodowanego właściciela sieci sklepów z Manchesteru musi stawić czoła fali krytyki. Jak podaje BBC.com, sąd w Laosie nakazał umieszczenie na jej produktach napisu ostrzegającego przed zdrowotnymi konsekwencjami spożycia napojów.

Chodzi o zbyt wysoki poziom kwasu benzoesowego, który jest konserwantem, a który może stać się toksyczny w połączeniu z witaminą C. Naukowcy z Krajowej Agencji ds. Kontroli Żywności i Obrotu Lekami (NAFDAC) twierdzą, że substancja ta może reagować z kwasem askorbinowym, tworząc rakotwórczy benzen.

Kontrowersyjny wyrok

Według dziennikarki telewizji Al Jazeera, Ijeomy Ndukwe, producent napojów NBC kwestionuje wydane orzeczenie i nie zgadza się na informowanie o potencjalnych zagrożeniach na opakowaniach Sprite'a i Fanty. Firma złożyła apelację. Mężczyzna, który pozwał producenta do sądu, nigeryjski przedsiębiorca Fijabi Adebo, twierdzi że NAFDAC nie wykonywało należycie swoich obowiązków dopuszczając szkodliwe napoje do obrotu.

(NBC) pręży swoje muskuły, przeciągając proces. Udałem się do sądu, aby Agencja ds Kontroli Żywności zrobiła to, co powinna dawno temu. Nie powinniśmy mieć produktu, który w Europie jest uważany za gorszy - powiedział na stronie BBC.com Adebo.

Z wnioskami sądu nie chce zgodzić się również sekretarz generalny Nigeryjskiego Stowarzyszenia Medycznego. Jego zdaniem bez przeprowadzenia lokalnych badań oceniających konsekwencje zdrowotne w długim okresie, orzeczenie o dopuszczalnych stężeniach kwasu benzoesowego nie jest możliwe. Ministerstwo Zdrowia w Nigerii wydało oświadczenie uspokajające pełną wątpliwości ludność.

W apelacji Nigerian Bottling Company tłumaczyła, że poziomy kwasu benzoesowego w ich produktach były wcześniej uzgadniane i zostały zaakceptowane przez organy zajmujące się regulacjami w kraju. Ponadto według producenta w ciepłym klimacie wymaga się, aby stężenie tej substancji było odpowiednio wyższe.

Sprite w Nigerii

Potencjalnie szkodliwy dla zdrowia Sprite sprzedawany w Nigerii zawiera wysokie stężenie kwasu benzoesowego

‧ fot. Twitter.com/Brexitnews1
Zagłosuj

Czy napoje takie jak Fanta czy Sprite mogą być szkodliwe dla zdrowia?

Liczba głosów: