Zamknij

Co to jest pyłek pszczeli? Poznaj jego 8 niezwykłych właściwości

22.03.2018 13:52
Kobieta na łące
fot. Shutterstock

Pyłek pszczeli to pochodna pyłku kwiatowego. Jego właściwości znane są na całym świecie, a możliwości zastosowania zadziwiają. Działanie lecznice pyłku kwiatowego zostało potwierdzone badaniami. 

Pyłek pszczeli to zmieszany z innymi składnikami, takimi jak miód, ślina czy nektar, pyłek kwiatowy, który ostatecznie przekształca się w obnóża. Pszczelarze mogą przechwycić część pszczelego pyłku i zakonserwować go, uzyskując cenny produkt leczniczy i odżywczy. Choć częściej mówi się o niezwykłych właściwościach i zastosowaniach miodu, to również pyłek pszczeli może poszczycić się zdrowotnymi cechami. Jego działania lecznicze zostały potwierdzone badaniami naukowymi.

Zobacz także: Nie masz sił na trening. Ten popularny produkt dostarczy ci potrzebną dawkę energii 

Pyłek pszczeli - właściwości

Naukowcy postanowili zbadać właściwości lecznicze pyłku pszczelego. Wyniki ich badań były więcej niż pozytywne. Okazało się, że regularne spożywanie pyłku pszczelego zmniejsza zdolność sklejania się płytek krwi, a co za tym idzie przeciwdziała rozwojowi miażdżycy czy chorób serca. Dodatkowo pyłek jest znakomitym sposobem na walkę z niedokrwistością. Duża zawartość łatwo przyswajalnego żelaza sprawia, że w organizmie w szybkim tempie wzrasta poziom hemoglobiny

Pyłek pszczeli sprawdzi się również przy zaburzeniach procesów metabolicznych i zdecydowanie poprawi apetyt. To znakomity sposób w szczególności w przypadku dzieci. Co więcej, przyjmowanie go w trakcie przeziębienia pozwoli na szybszy powrót do zdrowia. 

Mamy również dobrą wiadomość dla wszystkich osób, które borykają się z problemami z cerą i walczą o młody wygląd. Pyłek pszczeli można stosować również zewnętrznie, dzięki czemu poprawi się koloryt i wygląd skóry. Dodatkowo, jak zapewniają specjaliści profesor N. Mankovsky i profesor D. G. Chebotarev, pyłek odnawia komórki i tym samym zapobiega szybkiemu starzeniu się. 

Spożywanie pyłku pszczelego zalecane jest osobom, które pracują umysłowo, ponieważ znacznie poprawia koncentrację. Dodatkowo może być stosowany przy leczeniu depresji, gdyż ma właściwości tonizujące oraz zwiększające ukrwienie tkanki nerwowej. 

Ostatnią wyjątkową właściwością pyłku pszczelego jest wpływ na pracę układu pokarmowego i wątroby. Po przeprowadzonych badaniach klinicznych udało udowodnić się, że spożywanie pyłku pszczelego nie tylko prowadzi do szybszego zabliźniania się wrzodów dwunastnicy, ale także powoduje normalizację przemiany lipidowo-białkowej.  

Pyłek pszczeli - skutki uboczne

W większości wypadków pyłek pszczeli nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jednak należy na niego uważać, ponieważ może wchodzić w reakcje z niektórymi lekami. Przede wszystkim jednak pyłku pszczelego nie powinny spożywać osoby, które mają silne uczulenie na produkty pochodzenia pszczelego. Skutkami ubocznymi pyłku pszczelego w takich wypadkach mogą być pojawiające się duszności, bóle głowy, złe samopoczucie, ból brzucha, opuchlizna, nudności, alergia skórna czy kaszel. 

Pyłek pszczeli - cena

Aby nie dać się oszukać podczas kupowania pyłku pszczelego, należy sprawdzić, jakiego jest koloru. Jeśli wszystkie ziarenka mają tę samą barwę, oznacza to, że pyłek pszczeli był źle przechowywany, a co za tym idzie, stracił swoje właściwości. Jeśli jednak ziarenka różnią się kolorem między sobą, możemy kupować pyłek bez obawy. Średnia cena za słoik pyłku pszczelego wynosi około 40 złotych. Za kilogramową paczkę możemy zapłacić od 60 do 80 złotych. 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Jaki rodzaj miodu lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Autor: Anna Respondek