Zamknij

Przerzuciła się na breatharianizm, czyli dietę ze słońca i wiatru. Efekt był dosłownie... zabójczy

09.02.2017 14:42
Joga w górach
fot. East News

Kobieta pod wpływem impulsu postanowiła spróbować kontrowersyjnego sposobu odżywiania, czyli niejedzenia.

Szwajcarka chciała doświadczyć duchowej przygody i oczyścić ciało z niepotrzebnych toksyn. Odstawiła pokarm oraz wodę na tydzień, chcąc przy tym czerpać energię jedynie ze Słońca. Niestety, po kilku dniach zmarła z głodu.

Przypadek pięćdziesięciolatki opisała jako pierwsza zuryska gazeta "Tages Anzeiger". Według zamieszczonych na jej łamach informacji, do tragicznego w skutkach zdarzenia miało dojść w styczniu 2011 roku w mieście Wolfhalden we wschodniej części kraju.

Wstępne ustalenia prokuratury ze szwajcarskiego kantonu Argowia potwierdziły, że przyczyną śmierci kobiety było skrajne niedożywienie oraz wyczerpanie organizmu. Rzeczniczka prokuratury, Jennifer Rissi, zaprzeczyła doniesieniom na temat wszczęciu śledztwa i wykluczyła działanie osób trzecich. Osoby zajmujące się przypadkiem Szwajcarki, której nazwisko nie zostało podano do publicznej wiadomości, przypuszczają, że denatka mogła wpaść na pomysł wcielenia w życie idei breatharianizmu po obejrzeniu austriackiego dokumentu "Na początku było światło" o hinduskim joginie - Prahladzie Janim.

Prahlad Jani

83-letni hinduski jogin Prahlad Jani, wyznawca breatharianizmu.

‧ fot. YouTube.com/lightdocumentary.com

Boski nektar

Prahlad Jani twierdzi, że przez 70 lat nie miał w ustach żadnego jedzenia ani wody. Jak sam mówił w rozmowie z dziennikarzami, jedyny pokarm dostarczała mu "tajemnicza bogini", a energię czerpał jedynie z promieni słonecznych. Swoją kontrowersyjną metodę uzasadniał medytacją i życiem zgodnym z naturą. Guru przeszedł nawet specjalistyczne badania w hinduskiej klinice, które nie wykazały żadnych anomalii w jego organizmie.

Zmarła na początku 2011 roku kobieta chciała pójść tą samą drogą. Nie był to zresztą jedyny taki przypadek w Europie. Głośnym echem w mediach odbiła się w 1999 roku śmierć urodzonej w Australii Verity Linn. Została znaleziona martwa w północnym górzystym regionie Szkocji po 21 dniach radykalnego postu. Swoją "dietę" opisała w pamiętniku jako "duchowe oczyszczenie" oraz "fizyczne i psychiczne zresetowanie się".