Zamknij

Elżbieta II była miłośniczką herbaty. Oto sekrety menu królowej

12.09.2022 11:26

Jak wyglądała dieta Elżbiety II? Jakie przysmaki królowa lubiła najbardziej? Odpowiedź może was zaskoczyć.

Elżbieta II
fot. Shutterstock

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Przez lata zadziwiała świat znakomitą formą i wigorem, co z pewnością w dużej mierze było zasługą prowadzonego przez nią stylu życia, w tym nawyków żywieniowych. W kwestiach kulinarnych monarchini trzymała się pewnych zasad, chociaż od czasu do czasu pozwalała sobie na małe przyjemności. Jakie przysmaki często gościły na jej stole, a czego starała się unikać? Możecie się nieco zdziwić.

Dieta królowej Elżbiety II: małe kulinarne rytuały

Monarchini nigdy nie stosowała jakichś rygorystycznych diet. Dbała jednak o to, aby jeść w regularnych odstępach czasowych. Miała również swoje kulinarne zwyczaje. Poranek często zaczynała od filiżanki aromatycznej czarnej herbaty bez dodatku cukru. Po ten napój lubiła również sięgać w godzinach popołudniowych w zestawieniu z różnymi słodkimi przekąskami.

Była wierna także swoim śniadaniowym wyborom. Jej menu często obejmowało jogurt naturalny, owsiankę czy jajecznicę. Od czasu do czasu sięgała również po tosty z marmoladą, a nawet… śledzie.

Zobacz także: Niezwykły gest królowej Elżbiety II. To zrobiła przed śmiercią

Menu królowej Elżbiety II: jakich produktów nie jadała?

Chociaż Elżbieta II nie była wymagająca w kwestiach żywienia tak bardzo, jak mogłoby nam się wydawać, to jednak unikała spożywania pewnych produktów. Szczególnie nie znosiła czosnku oraz cebuli. W związku z tym kucharze musieli uważać na to, aby nigdy nie dodawać tych warzyw do dań.

Ponadto nie spożywała makaronu, ryżu oraz ziemniaków m.in. ze względu na dużą ilość zawartych w nich węglowodanów. Co ciekawe, produktów tych nie znajdziemy również w jadłospisie pozostałych członków rodziny królewskiej.

Zobacz także: Karol III królem Wielkiej Brytanii, a kim będzie jego żona? Decyzję podjęła królowa Elżbieta

Ulubione przysmaki królowej

Od czasu do czasu królowa pozwalała sobie na różne kulinarne przyjemności. Jednym z jej ulubionych słodkich przysmaków była czekolada. Monarchini uwielbiała także sezonowe owoce m.in. świeże truskawki.

Szef kuchni Darren O’Grady, który przez 15 lat pracował jako kucharz królowej, na łamach "The Sun" zdradził również, że jedną z kulinarnych słabostek monarchini były burgery przyrządzane specjalnie na jej zamówienie. Co ciekawe, królowa spożywała je zawsze bez dodatku bułki.

Zobacz także: Majątek Elżbiety II. Królowa zostawiła po sobie fortunę

loader

RadioZet/The Sun