Zamknij

Ten trik sprawi, że rosół będzie jeszcze smaczniejszy. Sprawdźcie, czy go znaliście

14.09.2021 12:43
rosół zupa
fot. Shutterstock

Rosół to w Polsce jedna z najbardziej popularnych zup. Okazuje się, że można przyrządzić ją z łatwo dostępnych składników w kilkanaście minut. Czy jednak znaliście trik, który sprawi, że będzie jeszcze smaczniejsza? Sprawdźcie.

Klasyczny przepis na rosół znany jest przez prawie każdego. Istnieje jednak pewien trik, który sprawi, że zupa wyjdzie jeszcze bardziej aromatyczna i pożywna. Dowiedzcie się, czy mieliście o nim pojęcie.

Jak przyrządzić smaczny rosół? Poznaj sprawdzony trik

Jeśli zależy nam na tym, by rosół był jeszcze smaczniejszy, warto dodać do zupy odrobinę octu. Ten dodatek sprawi, że smak zupy będzie znacznie bardziej wyraźny. Dodatkowo ocet delikatnie rozpuści tkankę chrzęstną zawartą w gotowanym mięsie i dzięki temu znacznie szybciej powstanie żelatyna, która sprawi, że zupa stanie się gęsta.

Warto również wspomnieć, że nie odgrywa dużej roli to, jaki rodzaj octu wlejemy do zupy. Może być jabłkowy, winny, a nawet spirytusowy. Należy jednak pamiętać, aby nie dodać go zbyt dużo, maksymalnie dwie łyżki.

Jak przechowywać zupy? Podpowiadamy

Ugotowaną zupę powinno przechowywać się w lodówce. W niskiej temperaturze pod przykryciem może stać maksymalnie 3 dni. Jeśli danie będzie dłużej w chłodziarce, warto przegotować je jeszcze raz przed podaniem.

Zobacz także: Jak otworzyć mocno zakręcony słoik? Poznaj proste triki bez używania siły