Zamknij

Na czym polega peklowanie? Będziecie zaskoczeni

04.05.2021 14:37
peklowane mieso
fot. Shutterstock

Peklowanie w ostatnim czasie zrobiło się popularne. Wykorzystywane w kuchni może sprawić, że każde mięso stanie się aromatyczne i kruche. Dowiedzcie się, na czym konkretnie polega ta metoda.

Peklowane mięso jest smaczne, kruche i delikatne. Niestety może okazać się dość trudne do strawienia przez ludzki organizm. Warto więc mieć na uwadze to, aby nie jeść go zbyt dużo. Sprawdźcie, jak przyrządzić peklowane mięso.

Na czym polega peklowanie? Podpowiadamy

Peklowanie jest procesem technologicznym, który polega na działaniu mieszanki peklującej na mięso. Efektem procesu jest charakterystyczny smak, zapach, a także przedłużenie trwałości produktu. Proces peklowania popularny był również wśród naszych mam i babć. To one wykorzystywały ten sposób na konserwację mięsa. Odpowiednio przygotowane można przechowywać nawet kilka miesięcy. Peklowanie odbywa się na sucho lub na mokro - warto dowiedzieć się, czym różnią się te dwa sposoby.

Peklowanie na mokro

Ten proces obróbki polega na umieszczeniu wybranego kawałka mięsa w roztworze soli, saletry oraz cukru z dodatkiem przypraw. Peklowane na mokro mięso gotuje się z dodatkiem przypraw. Ten sposób przygotowywania spowoduje, że mięso będzie kruche i soczyste.

Peklowanie na sucho

Obróbka mięsa na sucho to nic innego niż wcieranie w nie wcześniej przygotowanej mieszanki. Składa się ona z soli, saletry, cukru, a także przypraw. Peklowane na sucho mięso nadaje się do wędzenia.

Jak przechowywać mięso? Sprawdzony sposób

Mięso należy przechowywać w lodówce. Dzięki temu zachowa świeżość na dłużej i nie rozwiną się w nim szkodliwe bakterie. Najlepiej, aby w chłodziarce miało oddzielną półkę - po to, żeby nie stykało się z innymi produktami spożywczymi.

Zobacz także: Czym jest grylaż? Wasze babcie doskonale znały ten produkt

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?