W kawie z tej sieciówki jest najwięcej kofeiny. Polacy ją kochają

13.02.2023 13:11

Zastanawialiście się kiedyś, która kawiarnia serwuje kawę z największą zawartością kofeiny? Brytyjska marka Which wzięła pod lupę najpopularniejsze sieciówki, w tym Caffe Nero, Starbucksa i Coste Coffee. Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń.

W kawie z tej sieciówki jest najwięcej kofeiny. Polacy ją kochają
fot. Shutterstock

Kawa to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez "małej czarnej". Niektórzy kawę przygotowują sobie sami w domu i piją ją jeszcze przed wyjściem do pracy, inni zaś kupują ją w drodze do biura. Wówczas nierzadko wybór pada na jedną z sieciówek, gdyż jest ich po prostu najwięcej, a ponadto ceny są dość przystępne. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ilość kofeiny w tym "napoju bogów" może różnić się w zależności od miejsca, w którym go zamawiamy.

W kawie z tej sieciówki jest najwięcej kofeiny

Brytyjka marka Which wzięła pod lupę najpopularniejsze sieciówki i sprawdziła, w których lokalach można kupić kawę z największą ilością kofeiny. Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń. Jak podaje portal o2.pl, przekładając je na nasz polski rynek, niepodważalnym liderem zestawienia została firma Coste Coffee. W średnim kubku cappuccino znajdziemy tam 325 mg kofeiny, a w 30-mililitrowej filiżance espresso 100 mg.

Drugie miejsce należy do Caffe Nero. Ta popularna sieć kawiarni serwuje cappuccino z zawartością kofeiny na poziomie 110-115 mg. Jeżeli chodzi zaś o espresso, jest to 45 mg. Najgorzej w rankingu - co dla wielu może być zaskoczeniem - wypada Starbucks. Zamawiając cappuccino w jednym z lokali tej sieci raczej nie powinniśmy liczyć na mocne pobudzenie - w średnim kubku wspomnianego napoju znajdziemy zaledwie 66 mg kofeiny. Z kolei w 30-mililitrowej filiżance espresso jest to 33 mg.

Zobacz także: Ta kawa podbija TikToka. Jak zrobić jabłkowe macchiato?

W zestawieniu marki Which znalazły się również takie kawiarnie jak Greggs oraz Pret. Żadna z tych sieciówek nie jest jednak dostępna na naszym rynku.

loader

Bezpieczna dzienna dawka kofeiny

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) umiarkowane spożycie kawy może być częścią zbilansowanej diety dorosłego, aktywnego człowieka. Za bezpieczną dzienną dawkę uważa się 400 mg kofeiny, czyli około 5 filiżanek "napoju bogów". Nie dotyczy to jednak kobiet w ciąży - wówczas dopuszcza się około 200 mg kofeiny na dobę. 

Przedawkowanie kofeiny zdarza się rzadko, ale jednak może do niego dojść. Zaalarmować nas powinny takie objawy jak: szybkie i nieregularne bicie serca, drżenie rąk, nudności lub wymioty, atak paniki, dezorientacja. Może też dojść do utraty przytomności. Wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 

Zobacz także: Nie wyrzucaj fusów z kawy. Oto 5 zastosowań w codziennym życiu

RadioZET.pl/o2.pl/radiozet.pl