Zamknij

Kiedy i jak wysiać rzeżuchę? Podpowiadamy

31.03.2021 13:17
rzeżucha
fot. Shuterstock

Rzeżucha to nie tylko smaczny dodatek do sałatek czy kanapek, ale także świetny pomysł na udekorowanie wielkanocnego stołu. Sprawdźcie, jak wysiać rzeżuchę, aby cieszyła oko i kubki smakowe podczas świąt.

Rzeżucha większości z nas kojarzy się ze świętami wielkanocnymi, jednak jak się okazuje, można wysiewać ją przez cały rok. Warto to robić, ponieważ jest bogata w wiele witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Dowiedzcie się, jak rozpocząć domową uprawę.

Kiedy i jak wysiać rzeżuchę? Sprawdzony sposób

Zielona rzeżucha sprawdzi się jako dodatek do wielu świątecznych potraw. Można posypywać nią jajka, kanapki, a nawet dodać do sałatki jarzynowej. Uprawa tej rośliny jest bardzo prosta, można ją zasadzić w ziemi lub na wacie. Przygotowujemy płaskie naczynie, które wykładamy ligniną, a następnie wsypujemy nasiona rzeżuchy i obficie polewamy wodą. Kiełkowanie nastąpi po około 2 dniach, a rzeżuchę będzie można ściąć po 6 dniach. Tę roślinkę należy podlewać codziennie, dzięki temu urośnie jeszcze szybciej. Naczynie wypełnione nasionami warto postawić w nasłonecznionym miejscu.

Jeśli zależy nam na czasie i chcemy, aby rzeżucha urosła szybciej, przed rozsypaniem nasion na wacie należy je zamoczyć w ciepłej wodzie przez około 10 minut.

Jak przechowywać ściętą rzeżuchę? Podpowiadamy

Ściętą rzeżuchę należy przechowywać w hermetycznie zamykanym pojemniku w lodówce. W chłodziarce może spędzić maksymalnie dobę.

Zobacz także: Ile gotować jajka przepiórcze? Odpowiedź was zaskoczy

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?