Zamknij

Ile kalorii mają popularne alkohole? Niektóre trunki można pić bez wyrzutów sumienia

22.10.2021 15:29

Zastanawiasz się, ile kalorii mają popularne alkohole? Podpowiadamy, jaką wartość energetyczną ma wino, piwo, wódka, whisky, gin i rum.

Kaloryczność alkoholu - ile kalorii ma piwo, wino, wódka, whisky, gin?
fot. Shutterstock

Niektórym wydaje się, że napoje nie mają kalorii. W rzeczywistości jednak potrafią mieć wyższą wartość energetyczną niż słodycze - zwłaszcza gdy są to alkohole. To właśnie wszelkiego rodzaju trunki bywają naszą zmorą podczas diety. Alkohol wpływa bowiem na nasz wygląd i to nie tylko na sylwetkę - może zaszkodzić również naszej skórze. Warto zatem zdać sobie sprawę, ile kalorii mają najpopularniejsze alkohole, żeby z nimi nie przesadzić. Podpowiadamy, jaka jest wartość energetyczna wina, piwa, wódki, whisky, ginu i rumu.

Zobacz także: Ten alkohol sprawi, że poczujesz się seksownie. Wcale nie jest to wino

Kaloryczność alkoholu - ile kalorii ma wino?

Zacznijmy od wina, bowiem ten trunek jest najczęściej wybierany przez ludzi na diecie. Co prawda ma on niewiele kalorii, ale należy tu wziąć pod uwagę jego rodzaj - okazuje się, że pozory mylą. 

Wielu ludziom wydaje się, że to czerwone wino ma najmniej kalorii. Owszem, w wytrawnej wersji należy policzyć około 80 kcal na 100 ml trunku. Opcja półwytrawna, półsłodka i słodka będzie jednak bardziej kaloryczna niż biała odmiana wina. 

Wino białe wytrawne i półsłodkie ma około 90 kcal na 100 ml. Jeszcze więcej ma wino czerwone półsłodkie i słodkie. Tu już trzeba liczyć się z kaloriami w granicach 100-130 na 100 ml. Warto też podkreślić, że najlepiej na tle wszystkich tych rodzajów wina wypada popularne prosecco, które w 100 ml ma około 50-60 kcal. 

Kaloryczność alkoholu - ile kalorii ma piwo?

Najbardziej zdradliwym alkoholem jest piwo. To właśnie po nie sięgamy najczęściej - szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy orzeźwienia. Cała klasyczna butelka piwa, czyli 500 ml trunku, jest jednak mocno kaloryczna. Nie wspominając już o kolejnych, bowiem w przypadku tego napoju zazwyczaj nie kończy się na jednym kuflu.

I tak cała butelka jasnego piwa zawiera około 250-260 kcal. Im piwo jest ciemniejsze, tym wyższą ma wartość energetyczną - ze względu na większą zawartość alkoholu. Całkiem ciemne piwo może liczyć około 350 kcal w 500 ml. 

Zobacz także: Margerita to jeden z najpopularniejszych drinków świata. Sprawdź, jak go przygotować

Kaloryczność alkoholu - ile kalorii ma wódka?

Nie bez powodu mówi się, że to wódka jest najmniej kalorycznym alkoholem. Jeden kieliszek (25 ml) tego przezroczystego trunku zawiera w sobie około 50 kcal. Z reguły jednak na jednej porcji się nie kończy, a dodatkowo należy dołączyć do niego różne soki i napoje, które służą nam do popicia gorzkiego alkoholu.

Często też dodajemy wódkę do drinków - wówczas największą wartość energetyczną będą miały właśnie dodatki do naszego napoju. 

Kaloryczność alkoholu - ile kalorii ma whisky, gin i rum?

Te trzy alkohole uznawane są za jedne z najcięższych i to nie bez powodu. Nie dość, że należą do mocnych trunków, które błyskawicznie potrafią uderzyć do głowy, to jeszcze są wysoko energetyczne. 

W 100 ml klasycznej whisky zawartych będzie około 250 kcal. Gin w 100 ml ma około 260 kcal, natomiast rum 230 kcal. W każdym z tych przypadków należy doliczyć także różnego rodzaju dodatki typu cola, tonic, syropy cukrowe itp. 

Zobacz także: Jagermeister to jeden z najpopularniejszych likierów na świecie! Jak go przygotować i kiedy stosować?

loader