Zamknij

Jakie są rodzaje ziemniaków? Podpowiadamy

30.04.2021 13:36
ziemniaki
fot. Shutterstock

Okazuje się, że na rynku jest dostępnych wiele rodzajów ziemniaków. Mało osób zdaje sobie z tego sprawę. Sprawdźcie, jakie nadają się do konkretnych potraw.

Podczas zakupów często wybieramy ziemniaki, które podobają nam się wizualnie lub skusiły nas niską ceną. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów ziemniaków. Okazuje się, że nie wszyscy jednak zdają sobie z tego sprawę. Źle dobrane mogą zepsuć całe danie. Dowiedzcie się, czy znaliście wszystkie rodzaje ziemniaków.

Jakie są rodzaje ziemniaków? Podpowiadamy

W dyskontach czy marketach znajdziemy aż trzy typy ziemniaków. Sprawdźcie, do jakich dań pasują najlepiej.

Ziemniaki typu A w swoim składzie mają mało skrobi i dzięki temu są twarde. Dodatkowo świetnie nadają się do sałatki, w wersji smażonej lub z grilla. Odmiany tego typu to: Lord Sante Velux, Vineta, Denar czy Ditta.

Ziemniaki typu B to najbardziej popularne ziemniaki o średniej twardości. Po ugotowaniu stają się kruche. Sprawdzą się jako frytki, placki czy kartofle z wody. Odmiany: Sante, Flaming, Irys, Orlik oraz Irga.

Ziemniaki typu C to dość mączysta odmiana. Dobre do babek, klusek, pyz, kopytek czy farszu. Odmianami tego typu są Gracja, Ibis, Tajfun, Gustaw czy Bryza.

Jak przechowywać ziemniaki? Podpowiadamy

Ziemniaki powinny być przechowywane w suchym i ciemnym miejscu. Warto umieścić je w papierowej torbie. Dzięki temu będą nadawać się do spożycia nawet przez kilka miesięcy.

Zobacz także: Czym zastąpić jajka w przepisach? Te pomysły was zaskoczą

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?