Zamknij

Jakie są rodzaje pieczywa? Sprawdźcie, czy znaliście je wszystkie

22.02.2021 13:30
chleb rodzaje
fot. Shutterstock

Pieczywo to produkt, który spożywamy praktycznie codziennie. Jednak czy wiemy o nim wszystko? Okazuje się, że istnieją różne rodzaje wypieków. Sprawdźcie, jakie można kupić na rynku.

Pieczywo najczęściej produkuje się z mąki pszennej lub żytniej. Są jednak również inne mąki, które wykorzystuje się do pieczenia. Mąka jęczmienna, sojowa czy kukurydziana to tylko niektóre z nich. Dowiedzcie się więcej na temat rodzajów pieczywa.

Jakie są rodzaje pieczywa?

W piekarniach oraz sklepach spożywczych znajdziemy bardzo wiele różnych propozycji. Jak wybrać najlepsze? Z naszymi poradami kupicie dla siebie najsmaczniejsze produkty.

Pieczywo pszenne

Do wypieku pieczywa pszennego używa się mąki pszennej. Produkty te są lekkostrawne i polecane osobom z problemami gastrycznymi. W piekarniach z tej mąki najczęściej robi się rogale, chleb tostowy, bułki maślane czy bagietki francuskie.

Pieczywo żytnie

Pieczywo żytnie piecze się z mąki żytniej jasnej, ciemnej lub na zakwasie. W tej mące znajdziemy dużo błonnika oraz spore ilości witamin z grupy B. To właśnie ten rodzaj pieczywa polecany jest w wielu dietach wspomagających proces odchudzania. Z tej mąki robi się pumpernikiel, chleb pełnoziarnisty, chleb razowy oraz chlebek pytlowy.

Pieczywo z mąk mieszanych

Do wypieku pieczywa z mąk mieszanych używa się najczęściej mąki żytniej oraz pszennej. Chleb baltonowski powstaje z połączenia tych dwóch mąk i jest jednym z najpopularniejszych wypieków. Do pieczenia używa się także mąki jęczmiennej, orkiszowej czy owsianej.

Spożywasz pieczywo regularnie?

Zobacz także: Jak smażyć bez pryskającego tłuszczu? Mamy na to sprawdzone triki

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć. 

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?