Zamknij

Jaki ryż jest najlepszy do risotto? Podpowiadamy

04.05.2021 13:30
risotto
fot. Shutterstock

Risotto to popularna potrawa, która jest prawdziwym hitem w kuchni włoskiej. W Polsce robi w ostatnim czasie coraz większą furorę, dlatego warto dowiedzieć się, jaki ryż pasuje do niej najlepiej.

Przygotowanie risotto w domowym zaciszu jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Ważne są tylko konkretne produkty. Warzywa muszą być świeże, a ryż odpowiedni. Okazuje się, że istnieje kilka odmian, które z pewnością będą pasować do tego dania.

Jaki ryż wybrać do risotto? Podpowiadamy

Najlepszymi odmianami ryżu do risotto są: Baldo, Roma oraz Carnaroli. To właśnie te rodzaje odpowiednio ugotowane sprawią, że nasze danie będzie przypominać oryginalną recepturę prosto z Włoch.

Ryż Baldo

Ten ryż jest we Włoszech popularny na tyle, że wykorzystuje się go w wielu potrawach. Najbardziej pasuje jednak do risotto z sosem, sałatek, a także pasztetów. Czas gotowania takiego ryżu to 18 minut.

Ryż Roma

Ten produkt spożywczy charakteryzuje się dużymi ziarnami. Można użyć go do wielu potraw, jednak najbardziej sprawdza się w klasycznym risotto. Gotuje się go 18 minut.

Ryż Carnaroli

Kolejna odmiana ryżu często wykorzystywana do przyrządzania risotto. Ziarna mają biały kolor oraz wysoką zawartość skrobi. Aby przygotować idealne danie, powinny być gotowane maksymalnie 20 minut.

Jak przechowywać ryż? Sprawdzony trik

Ryż powinien być przechowywany w chłodnym oraz suchym pomieszczeniu. Najlepiej z plastikowego opakowania przesypać go do szklanego pudełka, które można zamknąć hermetycznie.

Zobacz także: Jak gotować jajka, by nie pękały? Te triki was zaskoczą

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?