Zamknij

Jak zrobić miękki pasztet? Zdradzamy sprawdzone triki

25.03.2021 13:34
miękki pasztet
fot. Shutterstock

Domowy pasztet jest nie tylko bardzo smaczny, ale również może stać się ozdobą świątecznego stołu. Sprawdźcie, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania, aby zachwycił każdego swoim smakiem.

Domowy pasztet to typowe danie, które pojawia się na stole wielkanocnym. Okazuje się, że przyrządzenie tej potrawy jest banalnie proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Poznajcie nasze sprawdzone triki, które pomogą wam w przygotowaniu tego dania.

Jak zrobić miękki pasztet? Zdradzamy sprawdzone triki

Kompletując listę zakupów, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na składniki domowego pasztetu. Powinna się tam znaleźć wątroba wieprzowa, cielęca, a nawet wątróbki drobiowe. Pasztet wyjdzie nam suchy, jeśli nie dodamy do niego odpowiedniej ilości tłuszczu. Aby był miękki, można śmiało wykorzystać masło, słoninę, a nawet boczek. Jeśli chcemy, aby nasze danie rozpływało się w ustach, warto zmielić mięso dwukrotnie - dzięki temu cała masa będzie gładka.

Okazuje się, że jeśli przygotowana przez nas masa jest dalej twarda, można śmiało dodać do niej odrobinę rosołu. Dzięki temu stanie się wilgotna, a po wyjęciu z piekarnika miękka.

Jak przechowywać pasztet? Podpowiadamy

Okazuje się, że przechowywanie pasztetu jest banalnie proste. Wystarczy owinąć go folią aluminiową i schować do lodówki - tak przygotowany może spędzić w niej nawet dwa tygodnie. Pasztet można również zamrozić, w chłodziarce może być przechowywany nawet kilka miesięcy.

Zobacz także: Ile razy można odgrzewać jedzenie? Do tej pory mogliście robić to źle

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?