Zamknij

Jak zrobić karmelizowaną cebulę? Podpowiadamy

30.06.2021 13:24

Karmelizowana cebula to dodatek, który świetnie sprawdzi się w połączeniu z daniami mięsnymi. Jej przygotowanie jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych. Cały proces przyrządzania nie zajmie wam więcej niż 50 minut. Sprawdźcie, jakie to proste.

karmelizowana cebula
fot. Shutterstock

Karmelizowaną cebulkę można traktować jako dodatek do dań mięsnych, ale również jako bazę do sosów. Takie z wykorzystaniem lekko poduszonej cebuli są znacznie smaczniejsze i zdecydowanie bardziej aromatyczne. Dowiedzcie się, jak wykonać ten przepis krok po kroku.

Jak zrobić karmelizowaną cebulę? Podpowiadamy

Karmelizacja w kuchni oznacza proces, w którym cukier poddawany jest wysokiej temperaturze. To właśnie wtedy cała woda odparowuje, a sam cukier zmienia kolor z jasnego na ciemny. Dodatkowo podczas tego zabiegu żywność nabiera intensywnego zapachu.

1 kg cebuli należy umyć, obrać ze skórki i pokroić w drobne piórka. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy z oliwek, dodać warzywa oraz dwie łyżki cukru. Smażyć około 30 minut, cały czas mieszając. Po tym czasie zmniejszyć ogień, dodać 2 łyżki octu i smażyć jeszcze przez około 8 minut, aż płyn znacznie odparuje. Karmelizowaną cebulę powinno się przestudzić, a następnie przełożyć do szczelnie zamykanego słoika.

Jak przechowywać karmelizowaną cebulę? Sprawdzony sposób

Przygotowaną cebulę należy przechowywać w szczelnie zamykanych słoikach. W niskiej temperaturze może spędzić nawet dwa tygodnie.

Zobacz także: Jak się pozbyć oczek w rosole? Mamy na to sprawdzony sposób

loader