Zamknij

Jak zetrzeć skórkę z cytryny bez tarki? Podpowiadamy

25.03.2021 12:14
starta skórka cytrynowa
fot. Shutterstock

Startej skórki z cytryny używa się w wielu przepisach kulinarnych. Co zrobić, jeśli nie mamy w domu tarki? Okazuje się, że istnieje pewien sposób, który pomoże nam rozwiązać ten problem.

Startą skórkę z cytryny wykorzystuje się nie tylko podczas pieczenia słodkich ciast czy babek. Ten dodatek sprawdzi się również, kiedy będzie zależało nam na podkreśleniu smaku np. czerwonego mięsa. Nie każdy jednak posiada tarkę. To właśnie dlatego warto poznać sposób, który ułatwi starcie skórki.

Jak zetrzeć cytrynę bez tarki? Podpowiadamy

Okazuje się, że jeśli zależy nam na starciu skórki z cytryny, należy najpierw ją dokładnie umyć i osuszyć. Następnie wziąć w dłoń obieraczkę do warzyw i przy jej pomocy obrać zewnętrzną skórkę. Dzięki temu prostemu trikowi uzyskamy samą skórkę bez gorzkiej białej warstwy. Ten sposób jest bardzo prosty i sprawdzi się, kiedy zależy nam na szybkim obraniu cytryny. Następnie kroimy skórkę ostrym nożem w drobne kawałki.

Jak przechowywać skórkę z cytryny?

Skórkę z cytryny można przechowywać nawet kilka tygodni. Najpierw należy przygotować czysty słoiczek z pokrywką. Do niego wkładamy skórkę, następnie zasypujemy ją odrobiną cukru i zakręcamy wieczko. Tak przygotowany słoik wkładamy do lodówki.

Zobacz także: Te ciastka zrobicie w 10 minut. Na TikToku są hitem

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?