Zamknij

Jak zakonserwować czosnek? Mamy na to sprawdzone sposoby

06.04.2021 15:30
czosnek
fot. Shutterstock

Czosnek ma wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Jak wydłużyć jego okres przydatności do spożycia? Mamy na to sprawdzone sposoby.

Czosnek jest jedną z najpopularniejszych przypraw używanych w kuchni. Jak zachować jego aromat i smak na dłużej? Wypróbujcie triki, które stosowały nasze mamy i babcie.

Jak zakonserwować czosnek? Sprawdzone sposoby

Aby cieszyć się smakiem i aromatem czosnku, wystarczy zakonserwować go w oliwie. Warzywo obieramy i dzielimy na ząbki. Następnie wkładamy je do słoika i zalewamy oliwą. Tak przygotowane możemy przechowywać nawet przez miesiąc.

Kolejnym sposobem na zakonserwowanie czosnku jest ułożenie 3 całych główek na blasze i pieczenie ich przez 35 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Po tym czasie należy wyciągnąć je z pieca, ostudzić i wycisnąć miąższ do miski. Następnie trzeba wlać także 100 ml oliwy oraz dodać 3 łyżeczki soli. Całość miksować blenderem ręcznym aż do uzyskania jednolitej masy. Pastę przełożyć do szczelnie zamykanych pojemników i odstawić do lodówki. Tak przygotowany czosnek można przechowywać nawet przez 6 miesięcy.

Czy czosnek można mrozić? Podpowiadamy

Czosnek można zamrozić. Warto jednak pamiętać o tym, aby zawinąć go w folię spożywczą. Dzięki temu bulwa zachowa swój charakterystyczny zapach i smak nawet po rozmrożeniu.

Zobacz także: Jak pozbyć się zapachu cebuli? Poznaj sprawdzone triki

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?