Zamknij

Jak wykorzystać liście kalafiora? Będziecie zaskoczeni

13.07.2021 12:17
liście kalafiora
fot. Shutterstock

Liście kalafiora są bogatym źródłem witaminy C, kwasu foliowego, wapnia, potasu, a także selenu. Warto więc wykorzystać je do przyrządzenia pysznych dań oraz przekąsek. Sprawdźcie, co możecie z nich zrobić.

Większość osób wyrzuca liście kalafiora, zanim w ogóle zacznie przyrządzać to warzywo. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że można je wykorzystać w innych potrawach. To spory błąd. Sprawdźcie, w jaki sposób użyć liści po kalafiorze.

Jak wykorzystać liście kalafiora? Podpowiadamy

Z liści kalafiora można przyrządzić wiele pysznych dań w formie smażonej, gotowanej, pieczonej, a nawet kiszonej. Te większe można także dodawać do zup oraz koktajli. Jeśli natomiast są delikatne i młode, można z nich przyrządzić lekką surówkę, która świetnie sprawdzi się latem jako dodatek do młodych ziemniaków i pieczonego mięsa.

Jeśli nie należycie do osób, które lubią spędzać czas w kuchni, ale jednak macie ochotę wykorzystać liście kalafiora, powinniście położyć je na kanapkę zamiast sałaty. Dzięki temu dostarczycie organizmowi cennych wartości odżywczych.

Jak przechowywać liście kalafiora? Sprawdzony sposób

Liście powinno się oderwać od kalafiora i umieścić w hermetycznie zamykanym pojemniku, który następnie należy schować do lodówki. W niskiej temperaturze można je przechować nawet przez tydzień.

Zobacz także: Czym zastąpić cukier w wypiekach? Mamy kilka sprawdzonych pomysłów