Zamknij

Jak wybrać słodkiego i dojrzałego arbuza? Te triki wam pomogą

28.07.2021 13:38
arbuz
fot. Shutterstock

Okazuje się, że istnieje kilka trików, które pomogą wam wybrać dojrzałego i smacznego arbuza. Sprawdźcie, czy znaliście je wszystkie.

Sezon na arbuzy zaczyna się w połowie czerwca i trwa do końca sierpnia. Te owoce świetnie gaszą pragnienie podczas upalnych dni. Dodatkowo można je wykorzystać do przyrządzenia smacznych koktajli czy sałatek. Sprawdźcie, jak wybrać najlepsze okazy.

Jak wybrać słodkiego i dojrzałego arbuza? Te triki wam pomogą

Okazuje się, że będąc na zakupach w sklepie, powinniśmy najpierw spojrzeć na spód arbuza. Ciemna plama oznacza to, że długo leżał na ziemi i jest dojrzały. Z kolei jasne zabarwienie może wskazywać, że został zerwany zbyt wcześnie. Podczas wyboru, warto również postukać skórkę owocu, jeśli usłyszymy dudniący dźwięk, oznacza, że postawiliśmy na dojrzały egzemplarz.

Arbuzy często mają również niewielki ogonek. Warto by był on suchy, owoc jest wtedy w pełni dojrzały. Ci z was, którzy szukają słodkiego produktu, powinni zwrócić szczególną uwagę na niewielkie pajęczynki na skórce. Ich duża ilość jest tego gwarantem.

Jak przechowywać arbuza? Podpowiadamy

Arbuza najlepiej jest przechowywać w całości w lodówce. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, należy pokroić go na mniejsze kawałki, owinąć folią spożywczą i spakować do hermetycznie zamykanego pojemnika. Tak zabezpieczony owoc również powinien być przechowywany w niskiej temperaturze.

Zobacz także: Czym zastąpić cukier w wypiekach? Mamy kilka sprawdzonych pomysłów