Zamknij

Jak uratować kwaśną zupę? Podpowiadamy

21.04.2021 13:14
zupa
fot. Shutterstock

Zbyt kwaśną zupę może przygotować każdy, nawet wprawny kucharz. Okazuje się, że istnieją triki, które pomogą poradzić sobie z tym problemem. Sprawdźcie, czy mieliście o nich pojęcie.

Do wielu zup często dodaje się odrobinę octu lub kwasku cytrynowego. Takie składniki sprawdzą się, kiedy chcemy podkreślić smak oraz wydobyć aromat dania. Niestety czasem zdarza się, że przez przypadek dołożymy tych produktów odrobinę za dużo. Dowiedzcie się, jak poradzić sobie z taką wpadką.

Jak uratować kwaśną zupę? Sprawdzone triki

Zbyt kwaśną zupę można uratować, dodając do niej odrobinę cukru. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie dosypać go zbyt dużo. Danie można również rozcieńczyć wodą czy śmietanką - dodatkowy płyn sprawi, że stanie się mniej kwaśna.

Prócz wymienionych wcześniej sposobów istnieje jeszcze jeden. Do zupy wystarczy dosypać trochę sody oczyszczonej. Ten produkt w odpowiedniej ilości złagodzi kwaśny smak zupy. Nie powinno się jednak dodawać go zbyt dużo, ponieważ może być przyczyną bólów brzucha.

Jak przechowywać domową zupę? Podpowiadamy

Samodzielnie przygotowaną zupę powinno przechowywać się w lodówce. W niskiej temperaturze pod przykryciem może stać maksymalnie 2 dni.

Zobacz także: Te placki ziemniaczane są hitem na TikToku. Poznaj prosty przepis

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?