Zamknij

Jak upiec schab, żeby był miękki? Mamy na to sprawdzone triki

07.01.2021 12:59
schab pieczony
fot. Shutterstock

Schab to mięso, które jest dostępne w prawie każdym sklepie spożywczym. Umiejętnie przygotowane może cieszyć smakiem oraz aromatem. Sprawdźcie sprawdzone triki, które pomogą wam przygotować kruche mięso.

Wiele osób uważa przyrządzanie schabu za bardzo trudne. Okazuje się, że wcale takie nie jest i nie trzeba specjalnych umiejętności, aby sobie poradzić z tym mięsem. Schab może być miękki i to dosłownie w kilka chwil. Sprawdźcie, jak go przygotować, aby cieszył kubki smakowe.

Jak upiec schab, żeby był miękki?

Okazuje się, że bardzo ważna jest marynata. Schab to mięso chude, dlatego, jeśli wcześniej go nie zamarynujemy, może wyjść mdłe i twarde. Mięso powinno spędzić w odpowiednio przygotowanej zaledwie od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Kolejnym krokiem do uzyskania smacznego mięsa jest pieczenie. Warto zaopatrzyć się w termometr do mięsa, który pomoże ustalić nam odpowiednią temperaturę. Czas również ma istotny wpływ na późniejszy smak mięsa. W piekarniku nie może być ani za krótko, ani zbyt długo.

Ostatnim punktem na drodze do pysznego mięsa jest odpowiednie pokrojenie. Nie należy tego robić od razu po wyjęciu z piecyka. Należy uzbroić się w cierpliwość i odczekać od kilku do kilkunastu minut. Po tym czasie nie tylko będzie można łatwiej pokroić pieczeń, ale również stanie się ona znacznie smaczniejsza.

Wypróbujesz nasze sposoby?

Zobacz także: Jak sprawdzić, czy jajka są świeże? Poznaj nasz niezawodny sposób

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?