Zamknij

Jak ugotować kukurydzę? Jest na to szybki sposób

13.01.2021 13:03
kukurydza gotwanie
fot. Shutterstock

Nasz prosty przepis na ugotowanie kukurydzy nie zajmie wam więcej niż 15 minut. Warto poznać ten prosty trik na smaczne i chrupiące warzywo.

Kukurydza to bardzo smaczne warzywo, które ma w swoim składzie wiele witamin oraz minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z dodatkiem kukurydzy można przygotować także wiele różnych potraw. Najpierw jednak trzeba ją ugotować. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Jak ugotować kukurydzę? Poznaj prosty sposób

Gotowanie kukurydzy jest bardzo proste, aby wyszła soczysta i chrupiąca trzeba zastosować się jednak do kilku zasad. Podczas wybierania kukurydzy na targu czy w sklepie trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej czubek. Nie powinien być suchy. Warto również obejrzeć nasiona, muszą być żółte. Jeśli już wybraliśmy odpowiedni produkt, powinniśmy przejść do odpowiedniego przygotowania.

Kolbę obieramy i obcinamy trzon. W dużym garnku gotujemy posoloną wcześniej wodę. Do tak przygotowanej mieszanki wkładamy kolby. Kukurydzę najczęściej gotujemy około 15 minut. Po tym czasie warzywo będzie gotowe. Wyjmujemy je z wody i delikatnie solimy. Można dodać odrobinę masła.

Wypróbujesz nasz sposób?

Zobacz także: Te kulinarne triki uratują każde przypalone danie. Warto je poznać

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?