Zamknij

Jak ugotować komosę ryżową? Będziecie zaskoczeni

07.05.2021 13:14
komosa ryżowa gotowanie
fot. Shutterstock

Ten produkt spożywczy jest coraz chętnie wykorzystywany w kuchni. Okazuje się, że z jego dodatkiem można przygotować wiele zdrowych posiłków, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Dowiedzcie się, jak poprawnie ugotować komosę ryżową.

Komosa ryżowa znana jest od wieków jako źródło witamin i minerałów, które mogą pozytywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. Z jej ugotowaniem poradzi sobie nawet największy laik kulinarny. Sprawdźcie, jakie to proste.

Jak ugotować komosę ryżową? Podpowiadamy

Okazuje się, że gotowanie komosy ryżowej zależy od jej rodzaju. W sklepach znajdziemy aż trzy do wyboru: czarną, czerwoną oraz białą.

Przed przystąpieniem do gotowania, należy wypłukać komosę w zimnej wodzie. Dzięki temu straci ona goryczkę. Następnie zaleca się odmierzyć odpowiednią ilość wody, powinno jej być dwukrotnie więcej niż ziaren. Komosę wsypać go garnka i zawsze zalewać zimną wodą. Podstawić na kuchence i wolno doprowadzić do wrzenia. Komosę białą gotuje się około 15 minut, czerwoną 20 minut, a czarną nawet 25 minut. Po tym czasie produkt należy zostawić w garnku pod przykryciem, tak aby wchłonął resztę wody.

Jak przechowywać komosę ryżową? Sprawdzony trik

Ugotowaną komosę powinno się trzymać w chłodziarce. W lodówce może spędzić maksymalnie 3 dni. Z kolei suchy produkt zaleca się przechowywać w hermetycznie zamykanym pojemniku. Pudełko z produktem warto schować do szafki lub w miejsce, gdzie będzie sucho i chłodno. Tak zabezpieczona nadaje się do spożycia nawet pół roku.

Zobacz także: Jak długo gotować bób? Będziecie zaskoczeni

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?