Zamknij

Jak ugotować kaszę jaglaną? Podpowiadamy

26.05.2021 12:18
kasza jaglana
fot. Shutterstock

Kasza jaglana ma wiele cennych właściwości, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie pracy naszego organizmu. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak poprawnie ją przyrządzić. Sprawdźcie nasz sposób na ugotowanie kaszy jaglanej.

Kasza jaglana pochodzi z upraw prosa. Ma delikatny smak, dlatego będzie świetnie pasować do różnych potraw. Można serwować ją na śniadanie, jako dodatek do zupy, a nawet w sałatkach czy deserach. Przyrządzenie kaszy jaglanej może okazać się jednak sporym wyzwaniem. Z naszą instrukcją krok po kroku każdy poradzi sobie z tym zadaniem.

Jak ugotować kaszę jaglaną? Krok po kroku

Na samym początku należy odmierzyć 1 szklankę kaszy jaglanej. Następnie przesypać ją do głębokiego sitka i wypłukać pod gorącą wodą. Kiedy kasza została już przelana wrzątkiem, w dużym garnku należy zagotować 2 szklanki wody. Jeśli woda zacznie wrzeć, dodać 1 łyżeczkę soli - wymieszać aż do rozpuszczenia się przyprawy. Kolejny krok to dosypanie kaszy. Całość należy gotować pod przykrywką przez około 17 minut. Po tym czasie wystarczy zdjąć z kuchenki i odstawić do odparowania na kilka minut.

Warto pamiętać o tym, by nie mieszać kaszy podczas gotowania, ponieważ może się rozpaść i nie wyglądać zbyt estetycznie.

Jak przechowywać ugotowaną kaszę jaglaną? Podpowiadamy

Ugotowaną i przestudzoną kaszę jaglaną należy przesypać do hermetycznie zamykanego pojemnika i umieścić w lodówce. Tak zabezpieczona może spędzić w chłodziarce nawet 3 dni.

Zobacz także: Jak napełnić słoiki przetworami? Mamy na to sprawdzony trik

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?