Zamknij

Jak ugotować fasolę mung? Sprawdzony sposób

28.05.2021 13:37
fasola mung
fot. Shutterstock

Azjatycka fasola mung ma wiele cennych właściwości odżywczych. Stanowi doskonałe źródło białka, żelaza, magnezu oraz wapnia. Przyrządzenie jej jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych. Dowiedzcie się, jak ją ugotować krok po kroku.

Fasola mung jest popularna w tropikalnych regionach Azji. Coraz częściej wykorzystywana jest również w kuchni europejskiej. Okazuje się, że jej przygotowanie nie jest zbyt wymagające. Sprawdźcie, jak ją przyrządzić i do czego można ją wykorzystać.

Jak gotować fasolę mung? Podpowiadamy

Gotowanie fasoli mung należy rozpocząć od jej dokładnego namoczenia w wodzie. Ten proces powinien trwać około 8 godzin. Po tym czasie wodę należy odlać, a fasolkę przełożyć do garnka z osoloną wodą. Warto nadmienić, że wody powinno być dwa razy więcej niż fasoli. Tak przygotowaną gotujemy przez około 40 minut, co jakiś czas mieszając.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy fasolka jest już gotowa, wystarczy nakłuć jedno ziarno widelcem.

Z czym jeść fasolę mung? Sprawdzone przepisy

Fasola mung świetnie smakuje w daniach z kuchni azjatyckiej. Można ją także podawać w formie gulaszu, curry, placków czy kotletów. Dodatkowo ugotowaną fasolkę można dodać do zupy czy nawet sałatki.

Zobacz także: Czy rzodkiewkę można mrozić? Podpowiadamy

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?