Zamknij

Jak sprawdzić świeżość mąki? Wystarczy poznać te sposoby

23.02.2021 13:18
mąka
fot. Shutterstock

Każdy, kto regularnie gotuje, powinien poznać te triki na sprawdzenie, czy mąka jest świeża. Jeśli do wypieku użyjemy zepsutej, poświęcony czas będziemy mogli uznać za zmarnowany.

Bardzo często zdarza się, że przechowujemy mąkę zbyt długo i po jakimś czasie może się ona po prostu zepsuć. Okazuje się, jednak że istnieje parę sposobów, które szybko pomogą określić to, czy ten produkt nadaje się jeszcze do spożycia.

Jak sprawdzić świeżość mąki? Poznaj proste triki

Większość rodzajów mąki, które dostępne są na rynku, termin ważności umieszczony mają na opakowaniu. Dzięki temu już w sklepie możemy określić, do kiedy kupiony przez nas wyrób będzie zdatny do spożycia. Jeśli jednak mąkę przechowujemy w domu, najczęściej przesypujemy ją do słoika czy blaszanego pudełka. Wtedy trudno określić, czy termin przydatności już minął. Warto więc zapoznać się z naszymi kuchennymi trikami, które wam w tym pomogą.

Jednym z najlepszych sposobów na ustalenie tego, czy mąka jest świeża, jest jej zapach. Świeży produkt ma neutralny, a zepsuty charakteryzuje się stęchłą, a nawet kwaśną wonią. Jeśli na górze widzimy białawy lub zielony nalot, z pewnością jest to pleśń, wtedy należy czym prędzej wyrzucić całe opakowanie, a pojemnik, w którym był dokładnie umyć.

Jak przechowywać mąkę?

Mąkę należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Najczęściej ten produkt pozostaje świeży przez okres od 3 do 8 miesięcy. Warto pamiętać, o tym, aby mąka schowana była do pojemnika, do którego nie dostanie się woda, a także inne produkty spożywcze.

Wypróbujesz nasze sposoby?

Zobacz także: Jak szybko zmiękczyć twarde masło? Mamy na to sprawdzone triki

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?