Zamknij

Jak pozbyć się goryczki z kurek? Podpowiadamy

05.10.2021 12:28
kurki
fot. Shutterstock

Kurki są jednymi z najpopularniejszych grzybów. Można wykorzystać je do przygotowania wielu przepisów kulinarnych. Sprawdźcie, czy wiedzieliście jak pozbyć się z nich nieprzyjemnej goryczki.

Jesień w Polsce to idealny czas na grzybobranie. W lesie znajdziemy wiele pięknych okazów grzybów, w tym kurki. Zobaczcie, jak pozbyć się goryczki, którą można wyczuć w tym rodzaju grzybów, a także poznajcie sprawdzone przepisy na ich dalszą obróbkę.

Jak pozbyć się goryczki z kurek? Podpowiadamy

Odpowiednie przechowywanie kurek może mieć duży wpływ na ich smak. Okazuje się, że jeśli będziemy je składować zbyt długo, mogą zgorzknieć. Dobrym pomysłem na magazynowanie tych grzybów jest ich zamrożenie. W bardzo niskiej temperaturze przetrwają maksymalnie 3 miesiące.

Gorzki posmak kurek może pojawić się również podczas ich nieodpowiedniego przyrządzania. Warto pamiętać o tym, by nie smażyć tych grzybów na zalanej oliwą patelni. Kurki należy przygotowywać na suchej patelni tak, aby grzyby same mogły puścić sok. Drugim sposobem na uniknięcie goryczki z kurek jest ugotowanie ich na parze. Wystarczy tylko 10 minut, aby nadawały się do spożycia.

Kolejnym trikiem na pozbycie się gorzkiego smaku z kurek jest dodanie do wody 1 łyżki soli oraz 3 kropel kwasku cytrynowego podczas ich gotowania. Takie działanie pomoże usunąć nieprzyjemny posmak.

Co zrobić z kurek? Sprawdzone przepisy

Z kurek można przygotować wiele smacznych dań, a także przekąsek, które doskonale sprawdzą się jesienią. Z tych niepozornych grzybów przyrządzicie zupy, sosy, grzanki, zapiekanki, a nawet sałatki. Większość tych potraw jest prosta w wykonaniu i nie zajmie wam zbyt wiele czasu.

Zobacz także: Jak zrobić zasmażkę – kilka sprawdzonych sposobów