Zamknij

Jak rozpoznać prawdziwy miód? Jest na to kilka trików

09.12.2020 14:03

Miód ma wiele różnych zastosowań. Może być składnikiem przepisów kulinarnych, a nawet pełnić funkcję dekoracyjną na deserach czy tortach. Warto jednak używać prawdziwego miodu. Jak go wybrać? Istnieje kilka sprawdzonych trików, które nam w tym pomogą.

prawdziwy miód
fot. Shutterstock

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach kupienie prawdziwego miodu jest bardzo trudne. Zdarzają się nawet pszczelarze, którzy sami mieszają miód sztuczny z prawdziwym.

Kiedy nie mamy stuprocentowej pewności do tego, co kupiliśmy, warto to sprawdzić. Istnieje kilka trików, które rozwieją nasze wątpliwości.

Po czym poznać prawdziwy miód?

Prawdziwy miód może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. Miód sztuczny nie przyniesie nam z kolei żadnych korzyści. Jest jednak kilka prostych sposobów, które pomogą nam w prosty sposób określić, jaki produkt mamy w kuchni.

Odrobina goryczy

Jeśli jesteście prawdziwymi fanami tego słodkiego przysmaku, zapewne wiecie, że ma on wyczuwalny smak goryczy. Jest ona bardzo wyraźna przy odmianie gryczanej. Jeśli miód pozbawiony jest tego posmaku, może oznaczać, że jest sztuczny.

Kleistość miodu

Do tego testu będzie potrzebny wam talerzy i łyżka. Nabieracie miód na łyżeczkę i delikatnie lejecie na talerz. Jeśli ścieka równomiernie, a na talerzyku tworzy się stożek, oznacza to, że mamy do czynienia z produktem pochodzenia naturalnego. Sztuczny miód rozleje się po powierzchni i nie będą w nim widoczne żadne grudki.

Rozpuszczalność

Potrzebujemy szklanki z zimną wodą oraz łyżkę. Nabieramy nią miód i wkładamy do szklanki. Jeśli zacznie się nierównomiernie rozpuszczać, będziemy mieć pewność, że jest prawdziwy.

Test wagi

Miody sztuczne są znacznie lżejsze, dlatego warto pamiętać, że 1 litr prawdziwego miodu waży około 1,4 kg. Tak więc słoik o pojemności 0,9 l mieści w przybliżeniu 1,35 kg miodu.

Wypróbujesz nasze triki?

loader

Zobacz także: Czym zastąpić cukier w wypiekach? Mamy kilka sprawdzonych pomysłów

loader
Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?