Zamknij

Jak rozbić mięso na kotlety? O tych sposobach nie mieliście pojęcia

26.11.2020 09:01
domowe kotlety
fot. Shutterstock

Niektórzy nie wyobrażają sobie obiadu bez soczystego kotleta. Większość osób myśli, że przygotowanie mięsa na kotlety jest trudne. Wcale tak nie jest - wystarczy zastosować się tylko do kilku zasad, które przedstawiamy poniżej.

Domowe kotlety są bardzo smaczne i można podawać je z różnymi dodatkami. Pasują do lekkiej sałatki, ziemniaków, a nawet makaronu.

Zobacz także: Kotlet schabowy w nowym wydaniu? Oto najlepsze przepisy!

Sprawdźcie, jak rozbić mięso na kotlety. Mamy na to sprawdzone sposoby, które powinny być wykorzystywane w każdej kuchni.

Jak rozbić mięso na kotlety? Proste triki, które warto wypróbować

Pierwsza zasada, o której należy pamiętać, jest bardzo istotna. Przed rozbijaniem mięsa tłuczkiem weź folię spożywczą i starannie owiń nią kotleta. Dzięki temu nie pochlapiesz wszystkiego dookoła.

Kolejnym punktem, który warto odhaczyć, jest odpowiedniej wielkości deska. Warto by była to taka, która nie będzie przesuwać się po blacie podczas ubijania i zmieści cały kawałek mięsa. Pod deskę warto również podłożyć ściereczkę - to zniweluje hałas podczas tłuczenia.

Jeśli już spełniliśmy dwa poprzednie punkty, należy dobrać tłuczek. Najlepiej, jeśli będzie wykonany z metalu, to pomoże w szybki sposób rozbić nawet najtwardszy kawałek mięsa. Dodatkowo metalowe tłuczki łatwiej się myje i utrzymyje w czystości.

Wypróbujesz nasz sposób?

Zobacz także: Jak wycisnąć sok z cytryny bez krojenia? Ten trik was zaskoczy

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?