Zamknij

Jak poprawnie przygotować zaczyn z drożdży? Zdradzamy sprawdzone triki

11.03.2021 14:21
rozczyn drożdzowy na ciasto
fot. Shutterstock

W wielu przepisach kulinarnych wykorzystuje się rozczyn ze świeżych drożdży. Dzięki temu przygotowywany wypiek jest puszysty, a także wyrośnięty. Jak przygotować dobry rozczyn drożdżowy? Sprawdźcie nasz sprawdzony przepis oraz porady, które ułatwią to zadanie.

Większość przepisów na ciasta drożdżowe lub inne wypieki zaczyna się od przygotowania rozczynu. Zobaczcie, jakie składniki są do tego potrzebne oraz jak zrobić to poprawnie. Z naszymi sprawdzonymi trikami zrobi się to znacznie prostsze.

Jak przygotować rozczyn z drożdży? Podpowiadamy

Do przygotowania rozczynu drożdżowego potrzebujemy świeżych drożdży, odrobiny cukru, mleka oraz mąki. Proporcje uzależnione są od tego, jaki wypiek aktualnie przygotowujemy.

Okazuje się, że podczas przygotowywania rozczynu warto wykorzystać kilka sprawdzonych trików, które stosowały nasze babcie i mamy. Drożdże na rozczyn powinny być świeże, dlatego podczas zakupów warto zwrócić uwagę na datę przydatności. Na tych przeterminowanych ciasto nie wyrośnie. Mleko, które dodajemy do rozczynu, musi być ciepłe. Dzięki temu rozczyn urośnie. Po wymieszaniu wszystkich produktów należy odstawić je w ciepłe miejsce. 

Ciasto drożdżowe można przyrządzić również na drożdżach instant. Wtedy należy dodać ich trochę więcej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ciasto wyrośnie.

Jak przechowywać drożdże by się nie zepsuły?

Świeże drożdże powinny być przechowywane w lodówce maksymalnie 10 dni. Najlepiej jeśli owiniemy je pergaminem lub folią spożywczą. Tak przygotowane nadają się do późniejszego użycia.

Zobacz także: Co Polacy jedzą i piją podczas pandemii? Wyniki tego badania są zaskakujące

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?